Țara gazdă Germania își continuă drumul la EURO 2024, după ce a învins Danemarca cu 2-0 în faza optimilor. Duelul a avut de toate, multe faze de poartă, goluri anulate, o întrerupere din cauza vremii, dar până la urmă reușitele semnate de Havertz și Musiala au fost de ajuns pentru calificare.

Partida a început cu un gol anulat al lui Schlotterbeck, după care gazdele au pus o presiune continuă la poarta lui Schmeichel, însă fără să înscrie. Danezii au ratat şi ei, prin Eriksen şi Maehle, iar în minutul 35 meciul a fost întrerupt. O furtună cu grindină, fulgere şi tunete a “lovit” stadionul din Dortmund, iar arbitrul Michael Oliver a decis să ducă cele două echipe la vestiare. Jocul s-a reluat după aproximativ o jumătate de oră, iar până la finalul reprizei ambele formații au mai avut câte o mare ocazie. Mai întâi, Havertz a trimis puternic cu capul, însă exact pe direcția lui Schmeichel, iar apoi danezii au scăpat pe contraatac, dar Hojlund nu a reuşit să îl învingă pe Neuer dintr-o poziție bună.

Debutul părții secunde a fost unul de coşmar pentru danezul Joachim Andersen. Mai intâi, fundaşul a marcat, dar reuşita a fost anulată pentru un offside milimetric, iar apoi acesta a comis un henț în careu şi Germania a primit un penalty, transformat de Kai Havertz. Fotbalistul lui Arsenal putea să facă “dubla” câteva minute mai târziu, când a scăpat singurul cu portarul după ce a depăşit doi adversari din preluare, dar şutul său a trecut pe lângă poartă. După o nouă ratare uriaşă a lui Hojlund, care l-a luat la țintă pe Neuer, Jamal Musiala a dublat avantajul gazdelor. Lansat de Schlotterbeck, fotbalistul lui Bayern a scăpat spre poarta lui Schmeichel și l-a învins pe acesta cu un șut la colțul lung. În prelungiri, Wirtz a introdus mingea în poartă după ce a driblat portarul advers la capătul unui contraatac, însă reușita a fost anulată pentru offside.

Elevii lui Julian Nagelsmann vor juca în sferturi pe 5 iulie, la Stuttgart, împotriva câștigătoarei din disputa Spania – Georgia.

Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Schlotterbeck, Raum (Henrichs 81) – Andrich (E. Can 64), Kroos – Sane (Anton 88), Gundogan (Fullkrug 64), Musiala (Wirtz 81) – Havertz. Rezerve neutilizate: ter Stegen, Baumann – Beier, Fuhrich, Gross, Koch, Mittelstadt, Muller, Undav. Selecționer: Julian Nagelsmann

Danemarca: Schmeichel – Andersen, Christensen (Bruun Larsen 81), Vestergaard – Bah (Kristiansen 81), Delaney (Norgaard 69), Hojbjerg, Maehle – Skov Olsen (Poulsen 69), Hojlund (Wind 81), Eriksen. Rezerve neutilizate: Ronnow, Hermansen – Dolberg, Dreyer, Jensen, Kjaer, Kristensen, Jorgensen, Damsgaard. Selecționer: Kasper Hjulmand.

Arbitru Michael Oliver (Anglia). Asistenți: Stuart Burt, Dan Cook. Rezervă: Irfan Peljto. VAR: Stuart Attwell, David Coote, Massimiliano Irrati