Ca și în sezonul regulat al Superligii daneze, Esbjerg a dispus de Brondby printr-un gol reușit de Adrian Petre. După succesul cu 2-1 din luna februarie, de pe teren propriu, a sosit și cel de astăzi, din deplasare, în cadrul play-offului

De Paști, Petre intrase pe teren în minutul 72, iar 11 minute mai târziu a înscris printre picioarele portarului advers din centrarea lui Brink. Cele trei puncte îi securizează nou promovatei Esbjerg poziția a treia, de Europa League. ”Mulțumesc lui Dumnezeu pentru ajutorul din fiecare clipă și momentele frumoase trăite în meciul de azi. Paște minunat, România! Hristos a înviat!”, a fost mesajul psotat de atacantul de 21 de ani pe pagina sa oficială de Facebook.

Fostul utist Adi Petre, transferat de „delfini” în vara anului 2017 pentru o jumătate de milion de euro, ajunge la 8 reușite stagionale și se anunță o „piesă” de bază a României Under 21 la „europenele” din vară, din Italia.