Turcia – Georgia 3-1

Grupa F a început cu o partidă absolut senzațională la Dortmund, unde Turcia a învins Georgia cu 3-1. Jucătorii din „Țara Semilunei” au marcat două goluri extraordinare, dar au avut și noroc în mai multe rânduri pe parcursul disputei. În ciuda eșecului suferit, fotbaliștii gruzini pot fi mândri de ce au arătat astăzi, în primul lor meci la un turneu final, și să privească cu speranță la celalalte două partide din grupă.

Prima repriză a fost una dintre cele mai spectaculoase de la acest turneu final, cu ocazii importante pentru ambele formații. Turcia a început mai bine, dar loviturile de cap trimise de Ayhan și Yilmaz au trecut pe lângă poartă. Apoi, Ayhan a tras puternic de la distanță, iar mingea a lovit bara și a trecut agonizant prin fața porții. Fotbalistul Universității Craiova, Mekvabishvili, a semnat prima oportunitate a Georgiei, în minutul 14, dar șutul său a fost deviat de un adversar și apoi respins de portarul Gunok. Primul gol al meciului a fost unul absolut senzațional: fundașii georgieni au respins o centrare exact la Mert Muldur, care a trimis puternic din voleu, exact în vinclul porții apărate de Mamardashvili. Turcii au trimis mingea în poartă din nou după câteva momente, însă reușita lui Yildiz a fost anulată pentru un offside minuscul, iar dacă nu s-a făcut 2-0, s-a făcut 1-1. După o acțiune bună în partea dreaptă, Kochorashvili a centrat în careu pentru Georges Mikautadze, iar acesta a marcat cu o execuție la colțul scurt. A fost primul gol marcat de naționala Georgiei la un turneu final major. Fotbalistul lui Metz putea chiar să-și aducă echipa în avantaj, însă a trimis milimetric pe lângă poartă cu un șut din centrul careului.

Arda Guler și-a readus echipa în avantaj în minutul 65 cu o nouă execuție fabuloasă, șut la vinclu din afara careului. Elevii lui Willy Sagnol nu s-au dat bătuți însă și puteau să egaleze spre final, însă norocul i-a surâs Turciei în două rânduri. Mai întâi, Kvaratskhelia a centrat în careu, unde Mikautadze și Kochorashvili s-au încurcat reciproc, iar cel din urmă a trimis pe lângă poartă. Apoi, Georgia a beneficiat de o lovitură liberă de la mare distanță, balonul a fost trimis în careu și a lovit bara, după care a sărit la Zivzivadze, iar șutul acestuia a fost blocat extraordinar de Akaydin, care a respins în corner. Portarul Mamardashvili a urcat în atac pe final, iar după un al doilea corner, turcii au scăpat pe contraatac și Kerem Akturkoglu a trimis balonul în poarta goală, stabilind scorul final.

Turcia: Gunok – Muldur (Celik 85), Akaydin, Bardakci, Kadioglu – Ayhan (Demiral 79), Calhanoglu (Ozcan 90+2) – Guler (Yazici 79), Kokcu, Yildiz (Akturkoglu 85), B. A. Yilmaz. Rezerve neutilizate: Bayindir, Cakir – Akgun, Kaplan, Kilicsoy, Tosun, Yildirim, Yokuslu, Yuksek. Selecționer: Vincenzo Montella

Georgia: Mamardashvili – Kverkvelia (Zivzivadze 85), Kashia, Dvali – Kakabadze, Kochorashvili, Mekvabishvili (Altunashvili 89), Chakvetadze (Davitashvili 74), Tsitaishvili (Lochoshvili 74) – Mikautadze, Kvaratskhelia. Rezerve neutilizate: Gugeshashvili – Gocholeishvili, Gvelesiani, Kiteishvili, Kvekveskiri, Kvilitaia, Lobjanidze, Shengelia, Sigua, Tabidze. Selecționer: Willy Sagnol

Arbitru: Facundo Tello (Argentina). Asistenți: Gabriel Chade, Ezequiel Brailovsky. Rezervă: Donatas Rumsas. VAR: Alejandro Hernandez, Juan Martinez Munuera, David Coote

Portugalia – Cehia 2-1

Prima etapă a fazei grupelor s-a încheiat cu duelul de la Leipzig dintre Portugalia și Cehia, câștigat cu 2-1 de campioana europeană din 2016. Elevii lui Roberto Martinez au dominat meciul, însă s-au trezit conduși în minutul 62, dar apoi au reușit să întoarcă rezultatul după două erori catastrofale în defensiva cehilor.

Lusitanii au controlat clar prima repriză din punct de vedere al posesiei și au fost mai periculoși la poarta adversă, dar nu au reușit să înscrie, în timp ce cehii au fost aproape inexistenți din punct de vedere ofensiv. Este primul meci de la acest turneu final în care s-a intrat la pauză cu scor alb. Și partea secundă s-a desfășurat pe aceleași coordonate, cu o dominare teritorială clară a portughezilor, dar golul a venit, de nicăieri, în poarta lui Costa. Un balon respins din careu a ajuns la Lukas Provod, iar acesta a marcat cu o execuție frumoasă de la distanță, oarecum similară cu cea a lui Nicolae Stanciu din partida România – Ucraina 3-0. Egalarea a venit cu o doză mare de noroc pentru lusitani. Vitinha a trimis în careu din dreapta, Mendes a recentrat cu capul, portarul Stanek a ratat complet intervenția, iar mingea s-a lovit de genunchiul fundașului Robin Hranac și a intrat în poartă. În minutul 87, Ronaldo a trimis în bară cu o lovitură de cap și mingea a sărit în centru la Jota, iar acesta a împins-o în plasă. Golul a fost anulat însă după verificarea din camera VAR, deoarece atacantul lui Al Nassr se afla într-o poziție de offside. Până la urmă, Portugalia a reușit să înscrie golul victoriei în prelungiri, după o nouă gafă în defensiva cehă. Pedro Neto a intrat în careu din partea stângă și a centrat, Hranac s-a aflat pe direcție, însă a lăsat mingea să treacă pe sub el, iar Francisco Conceicao a profitat și l-a învins pe Stanek. Dincolo de greșeala comisă de fundașul advers, selecționerul Roberto Martinez s-a dovedit extrem de inspirat pe final de meci, atât Neto, cât și Conceicao fiind introduși în minutul 90.

În Grupa F urmează partidele Georgia – Cehia și Turcia – Portugalia, care se vor disputa sâmbătă.

Portugalia: D. Costa – Dias, Pepe, N. Mendes (P. Neto 90) – Dalot (Inacio 63), B. Fernandes, Vitinha (F. Conceicao 90), Cancelo (N. Semedo 90)- B. Silva, Ronaldo, Leao (D. Jota 63). Rezerve neutilizate: Patricio, Sa – A. Silva, Felix, J. Neves, R. Neves, Palhinha, Nunes, D. Pereira, G. Ramos. Selecționer: Roberto Martinez

Cehia: Stanek – Holes (Chory 90+3), Hranac, Krejci – Coufal, Sulc (Sevcik 79), Soucek, Provod (Barak 79), Doudera – Kuchta (Lingr 60), Schick (Chytil 60). Rezerve neutilizate: Jaros, Kovar – Cerny, Cerv, Hlozek, D. Jurasek, M. Jurasek, Vitik, Vlcek, Zima. Selecționer: Ivan Hašek

Arbitru: Marco Guida (Italia). Asistenți: Filippo Meli, Giorgio Peretti. Rezervă: Rade Obrenovic. VAR: Massimiliano Irrati, Paolo Valeri, Fedayi San