Ceea ce acum o lună de zile părea imposibil, s-a realizat în weekend. FCC ICIM Arad a câștigat clar duelul cu Phoenix Constanța și a prins în extremis locul 4 înainte de play-off.
Înaintea ultimei etape a sezonului re­gulat din Liga Națională de baschet mai era doar o singură necunoscută: cine va avea avantajul terenului propriu în duelul dintre Arad și Târgoviște, din primul tur al play-off-ului? Lucrurile s-au clarificat după surpriza etapei izbutită de Universitatea Cluj-Napoca în fața CSM-ului din Târgoviște. „Studentele” s-a impus la 2 puncte (57-55) și, astfel, a făcut drum liber ICIM-ului pentru poziția 4 înaintea play-off-ului.
Revenind la meciul ICIM-ului, trupa pregătită de Bogdan Bulj s-a impus cu scorul final de 75-48, la capătul unui duel fără istoric. Doar primele 6 minute ale jocului disputat în Sala Universității Aurel Vlaicu din Arad au stat sub semnul echilibrului. De la 11-11 s-a trecut rapid la 21-12 la finalul primului sfert, iar de aici lucrurile au fost simple pentru “galben-albastre”.
Borna celui mai mare avantaj de pe tabelă a atins 32 de puncte în dreptul gazdelor. Echipa arădeană a marcat 14 puncte pe contraatac, față de nicio reușită a oaspetelor la acest capitol. Titularele au marcat 50 de puncte împreună, în timp ce jucătoarele venite de pe bancă au contribuit și ele cu 25 de puncte. Destiny Williams a reușit cel de-al 8-lea double-double consecutiv de la revenirea în orașul de pe Mureș (12 puncte și 14 recuperări).
FCC ICIM Arad – Phoenix Contața 75-48 (21-12, 15-13, 21-12, 18-11). Marcatoarele ICIM-ului: Hazdovic 21 puncte, Williams 12, Mercea 11, Lee 8, Dzombeta 7, Ardelean 7, Fodor 6 și Ciotir 3.