După ce a trecut recent prin clipe deosebit de grele, pricinuite de decesul mamei sale, Ovidiu Hațegan revine în iarbă, cu o nouă delegare în grupele UEFA Champions League, a patra din acest sezon după CSKA Moscova – Real Madrid 1-0, FC Barcelona – Inter
2-0 și Juventus – Manchester United 1-2.
„Centralul” arădean va arbitra partida dintre FC Porto și Schalke, decisivă pentru primul loc în Grupa D, care va avea loc azi, de la ora 22:00.
FC Porto este echipa arbitrată cel mai des de Hațegan în Champions League, meciul de mâine fiind al cincilea pentru trupa lusitană cu el la centru. Primele patru au fost: Porto – Austria Viena 1-1 (faza grupelor, noiembrie 2013), BATE Borisov – Porto 0-3 (faza grupelor, noiembrie 2014), Juventus – Porto 1-0 (retur optimi, martie 2017) și Porto – RB Leipzig 3-1 (faza grupelor, noiembrie 2017).
Pe Schalke 04 a mai arbitrat-o o singură dată, în aprilie 2017, la o victorie cu 3-2 după prelungiri împotriva lui Ajax în returul sferturilor Europa League.
„Centralul” din Arad va fi ajutat la cele două tuşe de asistenţii Octavian Şovre şi Sebastian Gheor­ghe, în timp ce arbitri adiţionali au fost delegaţi Radu Petrescu şi Sebastian Colţescu. Al patrulea oficial va fi Radu Ghinguleac.