utasebis1Nu destul a dinamitat atmosfera în vestiar printr-o indiferență crasă față de jucători și mai ales de antrenorul Neagu, Adrian Marțian parcă a ținut cu tot dinadinsul să mai învârtă odată cuțitul în rănile deschise ale utiștilor cu o prezență ostentativă pe bancă înainte de amicalul cu Național Sebiș. Și așa deja foarte supărați pe faptul că așa-zisul lor patron se laudă că are sute de mii de euro disponibili pentru echipa fanion a Aradului, iar ei au fost lăsați de izbeliște toată vara și nu au primit niciun leu nici măcar în weekend, utiștii au fost la un pas să se retragă la vestiare. Până la urmă, însă, din respect pentru fani (cam puțini, ținând cont de momentul greu ce ar necesita o prezență mult mai consistentă pe stadion) „alb-roșii” și-au făcut treaba. Au intrat pe gazon, au dat cât au putut din ei pentru o prestație pozitivă și dacă nu era execuția de kinogramă a lui Bozian din final ar fi bifat un succes de palmares.
Cert este că încrâncenarea, starea de spirit dominantă în rândul „textiliștilor”,         s-a simțit în jocul de sâmbătă. Utiștii s-au agățat de fiecare balon pentru a demonstra că ei nu s-au lăsat doborâți de greutăți și, mai presus de atâta, pot oferi faze- spectacol și goluri. Din păcate, această încrâncenare s-a simțit și la episodul exploziv de la mijlocul primei reprize, când nervii au cedat și jucătorii celor două formații s-au angrenat într-un conflict ce s-a lăsat cu îmbrânceli și amenințări. Din aceeași categorie fac parte și protestele vehemente ale antrenorului-jucător la adresa arbitrilor, prilej cu care Neagu a fost eliminat de pe teren. Suporterii au înțeles perfect reacția favoritului lor și l-au chemat la salut, aplaudându-l îndelung.
Revenind la partida propriu-zisă, să spunem că aceasta a avut ritm, nerv și față de confruntare oficială cel puțin pentru „alb-roșii”. Aceștia au început la turație maximă și, după numai 4 minute de joc, Firțulescu a tras din întoarcere la centrarea în careul mic al lui Monac, dar Șoltesz a respins salvator. Fără îndoială, Cristi Monac a fost cel mai activ utist, însă tânărul atacant a fost moale la finalizare. Nici sebișenii nu s-au putut lăuda cu atacanți în zi de gol și asta pentru că Beuran și Fara l-au iertat pe Horvath din poziții bune.
Scorul reprizei era alb, dar efortul maxim din partea celor două combatante. Trăgându-și sufletul în cele 10 minute de pauză, UTA a apăsat din nou pe accelerator și rezultatul s-a văzut și pe tabelă. În minutul 52, același Monac a primit o minge pe stânga, a pătruns în careu și l-a surprins pe Șoltesz cu un șut la colțul scurt: 1-0. Sebișul a avut imediat șansa egalării, dar Blănaru a tras pe lângă colțul lung din 12 metri, fază la care gazdele au cerut offside la fostul bihorean.  Lazea și Firțulescu le-au dat emoții sebișenilor, dar golul a venit în poarta cealaltă. În minutul 82, Bozian a prins o torpilă de la 27 de metri la colțul lung al porții lui Horvath, după o respingere greșită a defensivei utiste.  Cel care a avut ocazia finalului de meci pentru „Bătrâna Doamnă” a fost nou-sositul Tabără. Fundașul Botoșaniului a tras bine din lovitură liberă, dar Merșca a respins de lângă bară. Ultimul fluier a pecetluit remiza la capătul unei partide utile pentru ambele tabere.
UTA: Horvath – Marcu (74 Țoțu), Ardelean (80 Vîrtaci), Pascariu (56 Tabără), G. Neagu (54 L. Neagu, 83 Horgoș ) – Raț (56 Zaluschi), Lazea (65 Domșa) – Firțulescu (70 Roșca), O. Popescu (56 Tecsi), Monac (74 Sălăjan) – Bîrză (72 Roman).
Sebiș: Șoltesz (64 Merșca) – Mînecan (Cl. Feieș), Morariu (61 Hescko), Albert (68 Avădanei), Jude – Coțan (24 Fara,74 Galea) – Blănaru (83 Higyed), Bozian, Dobricean (74 Susan), Beuran (61 Balint) – Miron (46 Mîndrușcă).
Arbitru: Mircea Ardelean