UTA a suferit a doua înfrângere pe teren propriu în acest sezon, 0-1 cu Universitatea Cluj în etapa a noua din Superligă. Daniel Popa a înscris unica reușită a partidei în minutul 71, când a trimis în poartă un balon respins de Iacob după șutul de la distanță al lui Simion. „Roș-albii” au fost conduși de pe bancă și de această dată de secundul Sorin Rădoi, în absența lui Mircea Rednic, care a luat decizia de a nu fi prezent la marginea terenului.

Arădenii au avut o primă fază importantă în minutul 11, când Rareș Pop a primit de la Fabry în careu, însă șutul mijlocașului a trecut prin fața porții lui Gorcea. Apoi, portarul oaspeților a intervenit bine la lovitura de cap trimisă de Carp în urma unui corner executat de Fabry. Pe lângă cele două ocazii mari ale UTA-ei, jocul a fost dominat până la pauză de clujeni, care și-au creat mai multe faze periculoase, însă șuturile au fost destul de slabe și Iacob nu a avut mari probleme în a-și păstra poarta intactă. Asta până în minutul 45, când Popa a centrat în careu și Freitas i-a pus mingea pe tavă lui Bic, iar șutul acestuia a fost respins excelent de căpitanul „roș-albilor”, în bară.

Chiar dacă nu a stat pe bancă, Mircea Rednic și-a făcut drum până în vestiarul echipei sale la pauză și aceasta a ieșit pe teren cu o altă abordare și în primul sfert de oră și-a creat trei ocazii de a înscrie. Mai întâi, Freitas a tras puternic din 12 metri, însă doar în blocaj, Cooper nu a ajuns de puțin la o centrare din lateral, iar Micovschi l-a întins serios pe Gorcea cu o reluare din prima la centrarea lui Rodrigues. Clujenii au luat rapid măsuri și după o oră de joc au revenit din nou pe poziții ofensive, iar ocazia lui Stoica (șut deviat în corner) a anunțat deschiderea scorului. Simion a tras la poartă de la 20 de metri, Iacob a respins în față doar până la Daniel Popa, care era în poziție regulamentară și a trimis în plasă din numai 7 metri.  UTA s-a întors în atac și încercat să pună probleme cu centrări din bandă. Două dintre acestea au fost reluate cu capul de Cooper, mai întâi pe lângă și apoi exact în brațele lui Gorcea. Asaltul gazdelor s-a intensificat când arbitrii din Camera VAR i-au transmis lui Radu Petrescu că George Cîmpanu l-a scuipat pe Dumitrașcu și clujenii rămâneau în zece oameni. Însă în cele 15 minute, cu tot cu prelungiri, s-a mai născut o singură fază de poartă. Micovschi a centrat din corner, iar nou-intratul Cristi Mihai a deviat mingea încet pe lângă poartă. Avea să fie ultima fază importantă a meciului, iar UTA a rămas fără puncte după un meci cu o adversară din partea a doua a clasamentului.

Pentru utişti urmează un meci în deplasare la Botoșani, sâmbătă, 23 septembrie, de la ora 18:45.

UTA: Fl. Iacob – Rodrigues (Stanciu 90+5), Stolnik, Carp, Abeid (Dumitrașcu 46) – Freitas (Stahl 85), Marku – R. Pop (Mihai 85), Fabry (Vucenovic 77), Micovschi – Cooper. Rezerve neutilizate: Kucher – Benga, Iurasciuc, Holst. Antrenor secund: Sorin Rădoi

Universitatea Cluj: Gorcea – Peteleu (Oancea 90), Mitrea, Masoero, Vătăjelu – Bic, Doukoure, Simion (Pițian 90+3) Cîmpanu, D. Popa (Tescan 86), I. Stoica (Silaghi 90+3). Rezerve neutilizate: Iliev – Miron, Filip, Perianu, F. Ilie. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Grigoriu (ambii din București), Ferencz Tunyogi (Zalău). Rezervă: Szabolcs Kovacs (Carei-Satu Mare)

Camera VAR: George Vidican și Marius Omuț (ambii din Satu Mare).

Observator FRF: Octavian Șovre (Satu Mare)

Observator LPF: Romulus Gabor (Hunedoara)