În fața a doar câteva zeci de spectatori, printre care și câțiva fani ai UTA-ei (probabil arădeni stabiliți în zona Munteniei), Ionuț Badea a început meciul cu o formulă care a cuprins doi mijlocași de profil defensiv (Batha și Vorobjovas), trei jucători creativi (Ubbink, Otele și Cardoso) cărora li s-a adăugat golgeterul echipei, David Miculescu. Decizia de a lăsa ambele vârfuri de careu (Ongaro și Laukzemis) în afara primului 11 era menită să ofere echipei maxim de mobilitate posibilă.

Debutul de meci este echilibrat, cu un ritm bun dar fără pericol la niciuna dintre porți până la capătul primului sfert de oră, când Shlyakov trimite un șut centrare în careul mic, Căbuz scapă mingea în față dar Iacob îndepărtează pericolul. Peste doar un minut faza periculoasă de data aceasta pe partea dreaptă în direcția de atac a UTA-ei, Cardoso centrează în 6 metri, Otele se infiltrează între fundașii centrali dar trimite direct în portarul advers. Vine și replica târgoviștenilor prin șutul lui Atanase din lateral dreapta dar Iacob este la post și respinge.

UTA începe să stăpânească tot mai autoritar jocul dar gazonul își pune destul de mult amprenta pe acuratețea execuțiilor tehnice. Poate tocmai de aceea Vukcevic apelază în minutul 23 la o centrare înaltă, Otele se înalță foarte bine pe colțul lung dar lovitura sa de cap este respinsă peste bară de Căbuz, cu un reflex de aplaudat. Aproape de gol sunt și gazdele: în minutul 32 Passaglia urcă liber până la 25 de metri de poarta noastră și trage sănătos cu stângul dar Iacob respinge al doilea șut greu pe poarta sa. Două minute mai târziu trage puternic de la distanță și Chunchukov dar mingea trece pe lângă poartă.

Pe final de repriză UTA pare că și-a pierdut suflul sau poate că elevii lui Badea nu vor să riște primirea unui gol înainte de pauză, astfel că dau dovadă de mai multă prudență. Primele 45 de minute se încheie însă cu un șut al lui Batha de la peste 30 de metri dar mingea trece peste poartă. 0-0 la pauză după o repriză în care UTA, datorită așezării 4-3-3 a dominat mijlocul terenului dar, probabil tot ca o consecință a acestei așezări, nu a avut superioritate în ultima treime în fața unei echipe foarte bine așezate în defensivă. În plus nici jucătorii din atacul UTA-ei n-au reușit să spargă prin acțiuni individuale blocul defensiv gândit de Emil Săndoi.

Repriza a doua începe pe fondul unei ninsori tot mai puternice dar și cu o dublă schimbare în echipa gazdă, Jipa și Celea, intrând în locul lui Atanase și Căpușă. Prima șansă de poartă a reprizei secunde o au gazdele prin noul intrat Jipa, însă șutul acestuia de la mare distanță trece pe lângă poarta lui Iacob. Replica UTA-ei e însă mult mai viguroasă: în minutul 55, Otele reușește să își depășească adversarul direct în banda stîngă, centrează de pe linia de fund dar Miculescu din 6 metri trage puternic dar direct în Căbuz. Peste doar un minut Passaglia blochează la câțiva metri de poartă un șut al lui Cardoso, pe care scria 0-1.

După ce în primele minute ale reprizei părea că cedase inițiativa, UTA, energizată și de cele două ocazii recâștigă mijlocul terenului. Săndoi simte și el momentul, motiv pentru care îl introduce pe Florea în locul lui Butean. Chindia încearcă să profite de teren și vreme, ducând meciul într-o zonă a duelurilor fizice și reușește în unele momente să pună presiune dar fără să creeze pericol. Ce-i drept nici UTA nu reușește mai mult, greșelile tehnice fiind tot mai dese.

Mare ocazie pentru UTA în minutul 72. Erico îl angajează excelent pe culoar pe Cardoso, acesta recentrează pentru Otele dar nigerianul venit liber trage din 5 metri peste poartă! Un minut mai târziu ”marele” internațional de tineret, Marco Dulca încearcă să scoată un roșu la Vorobjovas cu o simulare penibilă dar din fericire brigada de arbitri a fost atentă. Chindia încearcă o replică prin Iacob în urma unui corner de pe partea dreaptă dar lovitura sa de cap este reținută de tizul său din poarta UTA-ei.

Cu 10 minute înainte de final Săndoi face a patra schimbare (Silla în locul lui Chunchukov) în timp ce Badea n-are ochi pentru banca de rezerve. Și până la urmă se dovedește că omologul său a fost mai inspirat. Noul intrat Silla își arată prospețimea și face o cursă excelentă pe partea dreaptă, centrează în mijlocul careului, Florea cade de lângă Erico și Bîrsan arată punctul cu var. Era minutul 87 când același Florea a executat slab penalty-ul, Iacob respinge dar tot Florea e primul la minge și înscrie: 0-1.

În sfârșit face și antrenorul UTA-ei o schimbare, trimițându-l în teren pe Ongaro în locul lui Vorobjovas . UTA se aruncă disperată în atac dar nu reușește să cadreze. Când o face, prin Cardoso, Căbuz respinge în corner. Atacurile sunt furioase dar haotice și Chindia reușește să reziste. UTA pierde un meci în care și-a propus puțin și, ca urmare, n-a obținut nimic.

Chindia: Căbuz – Căpușă (46. Celea), Pițian, Iacob (cpt), Roumpoulakou – Butean (64. D. Florea), Dulca, Passaglia, Popadiuc – Atanase (46. Jipa) – Chunchukov (83. Silla). Rezerve: D. Moldovan – Martac, Kocic, Corbu, A. Șerban. Antrenor: Emil Săndoi

UTA: Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Shlyakov – Vorobjovas (88. Ongaro), Batha, Ubbink (cot) – Cardoso, Miculescu, Otele. Rezerve: Balauru – Pătlăgică, Dima, Baravykas, Hrezdac, Dangubic, Mercioiu, Laukzemis. Antrenor: Ionuț Badea

Arbitri: Marcel Bîrsan (București) – Andrei Constantinescu (București), Tunyogi Ferencz (Zalău) – Lucian Rusandu (Stântu Gheorghe). Observatori: Arbitri – Adrian Vidan (București) / Joc: Eduard Alexandru (Ploiești)

Au marcat: Florea (87)