UTA a remizat în ultimul meci de verificare a săptămânii trecute contra echipei Luceafărul Oradea, scor 1-1, după ce tot săptămâna trecută a mai remizat cu Crișul Chișineu Criș, 1-1, și a câștigat în fața celor de la Gloria Cermei cu 3-1.
„Din păcate n-am reușit să realizăm ce ne-am propus: să jucăm cu titularii mai mult de 60 de minute. În primele 20 de minute au ieșit trei jucători accidentați. Pe parcurs au mai ieșit alți doi, iar alții Miculescu și Stahl sunt bolnavi. Marea noastră problemă este, totuși, terenul sintetic. Am vorbit mult despre acest lucru, nu e o scuză, dar provoacă mari dureri la inghinali și spate. De aceea i-am lăsat pe jucători duminică și luni liberi. Mă bucur că nu s-au accidentați și alții. Vom încerca miercuri, la Ripensia, să alcătuim o echipă de jucători valizi, iar sâmbătă, cu Lipova, dorim să aliniem o echipă apropiată de cea cu care vom aborda campionatul. Sper să punem mai multe probleme în atac”, a punctat Ionuț Popa pentru uta-arad.ro.
Antrenorul principal al UTA-ei s-a referit și la jucătorii aflați în probe: „Vadim Calugher mi-a plăcut, de la Andreja Lazovic mă așteptam la mai mult, dar a fost primul joc, cred că are nevoie de timp. Aș vrea să îl mai văd și miercuri. Mai aștept un mijlocaș din Ghana, apoi vom stabili lucrurile”.