Dacă după victoria cu Maritsa Plovdiv, antrenorul UTA-ei a fost mai degrabă nemulțumit de jocul echipei sale, în urma înfrângerii cu Vojvodina Novi Sad (1-2), tehnicianul Bătrânei Doamne a schimbat foaia și a vorbit în primul rând de lucrurile bune pe care le-a făcut echipa sa: „Sunt mulțumit de atitudine și de faptul că am pus în practică ce am lucrat la antrenament. Față de meciul trecut, astăzi am fost mult mai reactivi, am avut agresivitate, am fost o echipă scurtă. Pe ceea ce am pus accent, pe ceea ce am lucrat, am fost foarte bine, chiar am avut vreo 20-25 de minute în care adversarul n-a mai ajuns la noi în careu. Sunt aspecte care ne dau încredere și speranță în ceea ce urmează să facem.“

Paradoxal, deși după părerea antrenorului echipa a făcut un joc foarte bun din punct de vedere tactic și defensiv, UTA a încasat două goluri și a pierdut meciul. Poenaru are însă explicație și pentru acest lucru: „Nu mă bucură că am pierdut, mai ales că eu cam greu accept înfrângerea. Însă golurile au fost luate pe niște greșeli personale care sută la sută nu vor mai apărea, sunt absolut convins de acest lucru.“

Dacă pe partea defensivă, Poenaru consideră că UTA stă bine, antrenorul a recunoscut că mai e mult de muncă pe faza de construcție însă în același timp afirmă că în acest moment al pregătirii tactice, nu faza ofensivă este prioritară. De asemenea, tehnicianul și-a lăudat jucătorii care au intrat după pauză care, la fel ca în meciul cu bulgarii, au oferit o față mult mai bună a echipei: „Într-adevăr, pe construcție nu am arătat așa cum ar trebui, ne-am grăbit, ne-am precipitat dar am avut și un adversar foarte agresiv, foarte bine organizat, cu pressing avansat. A doua repriză a fost mai bună, ca schimbări de joc, cu profunzime, am și marcat, puteam s-o mai facem de 2-3 ori. Aici este vorba de jucătorii care intră de pe bancă, ei sunt acolo cu mine, văd ce se întâmplă, am timp să le explic, plus că în partea a doua sunt și alt tip de jucători, mai tehnici, cărora lucrurile le iese altfel. Dorința lor de a reveni și de a remonta rezultatul s-a văzut și mă bucură acest lucru. Repriza a doua a fost 90% a noastră și chiar dacă nu am avut foarte multe ocazii am presat non stop. Trebuie să recunosc că nici nu am lucrat atât de mult faza ofensivă pentru că atunci când construiești o casă trebuie să o iei întâi de la temelie și apoi pui acoperișul. Mai avem mult de lucru dar să nu uităm că avem doar două săptămâni de pregătire iar astăzi, după două săptămâni, echipa este pe plus.“

Ilie Poenaru a mai declarat că pentru meciul de joi, cu Radnicki Niș, își propune ca echipa nu doar să joace bine dar să și câștige partida.

(foto: uta-arad.ro)