Spania a întors rezultatul contra Georgiei și s-a impus cu 4-1 în duelul disputat la Koln în faza optimilor de la EURO 2024. Gruzinii au condus surprinzător după autogolul lui Le Normand, însă „La Roja” a fost superioară pe tot parcursul jocului și a marcat de patru ori, prin Rodri, Ruiz, Williams și Olmo.

Spaniolii au controlat clar jocul încă din start şi au trimis mai multe mingi periculoase în careul advers, dar defensiva Georgiei a rezistat, iar în minutul 18 elevii lui Sagnol au reuşit să deschidă scorul de nicăieri. Kakabadze a scăpat pe un contraatac în partea dreaptă şi a centrat, iar Robin Le Normand a deviat nefericit, în propria poartă. A fost primul gol încasat de Spania la acest campionat european. Ibericii au căutat egalarea apoi şi au avut două ocazii importante prin Cucurella şi Williams, dar Mamardashvili, cel mai bun portar de la EURO, a intervenit de fiecare dată. În minutul 39 însă, Rodri a trimis un şut excelent, lângă bară, iar de această dată goalkeeperul nu a mai putut să respingă şi la vestiare s-a intrat cu scorul de 1-1.

În debutul reprizei secunde, Kvaratskhelia a fost aproape să înscrie un gol absolut fabulos, de la mijlocul terenului, dar balonul a trecut puțin pe lângă. Apoi, Mamardashvili a avut o nouă intervenție bună, la o lovitură liberă executată de Yamal, dar fotbalistul Barcelonei s-a revanşat cu o centrare perfectă pentru Fabian Ruiz, care a punctat cu capul. Gvelesiani şi-a trimis balonul în propria poartă în minutul 74, după o centrare a lui Yamal, dar reuşita nu a fost validată din cauza unui offside. La scurtă vreme însă avea să fie 3-1: fundaşii spanioli au oprit un atac al Georgiei, iar mingea a ajuns la Ruiz, care l-a lansat în partea stângă pe Nico Williams, iar după o cursă de peste 40 de metri, acesta a înscris cu un şut sub bară. Yamal a avut două mari ocazii de a mări avantajul Spaniei, dar a trimis pe lângă din poziții foarte bune. Dani Olmo nu a ratat însă în minutul 83 şi a făcut 4-1 cu un şut de la marginea careului. Tabela nu s-a mai modificat până la final, iar elevii lui de la Fuente se califică mai departe, în timp ce parcursul istoric al Georgiei se oprește în faza optimilor.

Vineri, 5 iulie, de la ora 19:00, Spania va întâlni Germania în sferturi la Stuttgart, într-un duel al celor mai bune echipe de la acest EURO.

Spania: Unai Simón – Carvajal (J. Navas 82), Le Normand, Laporte, Cucurella (Grimaldo 66) – Pedri (Olmo 52), Rodri, F. Ruiz (Merino 82) – Yamal, Morata (Oyarzabal 66), N. Williams. Rezerve neutilizate: Raya, Remiro – F. Lopez, Joselu, Baena, N. Fernandez, A. Perez, F. Torres, Vivian, Zubimendi. Selecționer: Luis de la Fuente.

Georgia: Mamardashvili – Kakabadze, Gvelesiani (Kvekveskiri 79), Kashia, Dvali, Lochoshvili (Tsitaishvili 63) – Kochorashvili, Kiteishvili (Altunashvili 41), Chakvetadze (Davitashvili 63) – Kvaratskhelia, Mikautadze (Zivzivadze 79). Rezerve neutilizate: Gugeshashvili, Loria – Gocholeishvili, Kvilitaia, Kvirkvelia, Lobjanidze, Shengelia, Sigua, Tabidze. Selecționer: Willy Sagnol

Arbitru: François Letexier (Franța). Asistenți: Cyril Mugnier, Mehdi Rahmouni. Rezervă: Serdar Gözübüyük. VAR: Jérôme Brisard, Willy Delajod, Paolo Valeri.