Fluier final. Meci foarte slab al UTA-ei. Totul se va decide la Arad însă echipa noastră trebuie să-și ridice nivelul altfel există riscul unei noi rușini istorice

Min.90+2: O pasă greșită trimisă acasă de un fundaș al gazdelor dar Rusu reușește să ajungă primul la minge în fața lui Stahl

Min.88: Vukcevic amenință integritatea fanilor arădeni din peluză cu un șut de la 25 de metri

Min.87: Ultima schimbare la UTA: Negoescu îl înlocuiește pe Șteau intrat la pauză.

Min.78. Batha trage din careu puțin peste poartă. Ubbink îi lasă locul lui Stahl

Min.77: Este rândul lui Otele să scape într-o poziție bună și să ezite să șuteze. Nigerianul alege o pasă în spate dar Șteau ratează total finalizarea

Jocul a scăzut mult în intensitate, cele două echipe s-au lăsat prinse într-un joc încâlcit, între cele două careuri, demn de… Liga 2

Min.75: UTA își bate joc de o ocazie imensă: Ubbink scapă pe contra-atac, îi trimite lui Roger la marginea careului dar acesta în locul unei finalizări simple, pe lângă Rusu, încearcă o preluare și este deposedat.

Min.69: La gazde Godwin îl înlocuiește pe Blejdea

Min.68: Lopez vede cartonașul galben pentru un fault tare la Șteau

Min.68: Otele îi ia locul lui Postolachi. UTA joacă fără vârf de meserie, cu nigerianul îndeplinind acest rol pentru ultima parte a meciului

Min.64: Mare ocazie UTA: Șteau primește un cadou nesperat la marginea careului mic dar trage mult peste poartă

Min.60: O nouă acțiune a lui Roger în dreapta, finalizată cu șut dar acesta a fost slab și pe direcția lui Rusu

UTA a dominat primul sfert de oră al reprizei secunde însă în jocul echipei sunt în continuare multe greșeli tehnice. Ritmul este de asemenea mult prea lent pentru a crea pericol

Min.56: Schimbare la gazde: Șuteu l-a înlocuit pe Greu

Min.50: Șut Roger din flancul drept dar pe lângă poarta lui Rusu

Min.49: Hoxhallari și Greu se lovesc cap în cap și primesc timp de câteva minute îngrijiri medicale. Din fericire amândoi și-au revenit

S-a reluat partida. La UTA Batha și Șteau i-au înlocuit pe Keșeru și Rareș Pop

Pauză. Un final de repriză ceva mai incisiv al UTA-ei dar care nu poate schimba impresia per ansamblu lamentabilă din primele 45 de minute

Min.45+1: Anton vine lansat la 20 de metri de poartă dar șutează lamentabil. De nerecunoscut jucătorii UTA-ei

Min.44: Vukcevic trage mult peste poartă din interiorul careului. La gazde Vârtej accidentat îi lasă locul lui Marku

Min.41: Postolachi scapă pe partea dreaptă, intră în careu dar șutul său e scos cu piciorul de Rusu

Min.37: Corner bine executat de Roger dar Postolachi ratează lovitura cu capul din colțul careului de 6 metri

Min.35: Roger face o cursă de 40 de metri pe partea dreaptă dar centrează direct în brațele unui Rusu deloc deranjat de atacanții noștri

Min.32: Boiciuc complet liber în mijlocul careului ratează preluarea și Hoxhallari degajează

Min.31: O nouă ocazie a gazdelor dar Sampaio trage mult peste poartă din mijlocul careului

UTA continuă să evolueze fără vlagă și fără orizont

Min.30: Centrare Vukcevic în careul mic, Rusu reușește să prindă în fața lui Keșeru. Pe contr-atac același periculos Boiciuc lovește bara

Min.23: Cartonaș galben pentru Rareș Pop

Min.19: UTA din nou surprinsă pe contra-atac, Boiciuc reușește de data asta să înscrie dar avem noroc că era câțiva centimetri în ofsaid

Început de meci cu mari probleme defensive pentru UTA. Mijlocul e depășit numeric iar apărarea ezitantă. Sunt multe inexactități și erori și la construcție.

Min 14: Mare ocazie Gloria: Ubbink pierde la mijlocul terenului, Sampaio îl lansează pe Boiciuc, acesta îl depășește pe Iacob dar dintr-un unghi închis trage pe lângă poarta goală

Min.9: Șut centrare foarte periculos al lui Blejdea dar Iacob respinge în corner

Min.4: Mare ocazie UTA la o fază prelungită de atac dar Rusu scoate șutul lui Rareș Pop. Keșeru după respingere a tras în bară. Pe contra-atac Boiciuc scapă unu la unu cu Iacob, portarul nostru respinge excelent dar oricum fusese semnalizat în ofsaid. Început aprins de meci

A început meciul

Un prim 11 fără surprize aliniat de Mircea Rednic, cu foarte mulți jucători ofensivi de la mijloc în sus. Inclusiv pe postul de unic închizător a fost preferat Anton lui Batha, semn că UTA are în plan să domine jocul, să fie echipa care să aibă posesia și să construiască. La gazde câțiva jucători cu experiență, cum ar fi Ariel Lopez, Greu sau Blejdea. Joseph Godwin, jucătorul împrumutat de la UTA, se află pe banca de rezerve.

Echipele de start:

Gloria: D.Rusu – Oteliță, Vârtej, Wiktorski, Sălceanu – Trebotic, Lopez (cpt) – Sampaio, Greu, Blejdea – Boicuc. Rezerve: Stoian – Alexandru, Marku, Fulop, Lazăr, Șuteu, Uțiu, Ivan, Godwin. Antrenor: Daniel Florea (antrenor secund, principalul Adrian Mihalcea este suspendat)

UTA: Iacob (cpt) – Vukcevic, Chindriș, Hoxhallari, Abeid – Pop, Anton, Ubbink, Roger – Keșeru, Postolachi. Rezerve: Kucher – Dobrescu, Batha, Isac, Șteau, Barbosa, Stahl, Negoescu, Otele. Antrenor: Mircea Rednic

UTA poartă astăzi prima bătălie dintre cele două la capătul cărora va afla dacă a câștigat sau nu războiul pentru supraviețuirea în prima ligă a fotbalului românesc. Suporterii mai vechi ai UTA-ei au un deja-vu deloc încântător cu Gloria Buzău în acest context, deoarece aceasta este echipa care, câștigând împotriva calculelor hârtiei la Arad în 1979, a consfințit prima retrogradare din istoria Bătrânei Doamne. Acum însă lucrurile stau mult diferit deoarece Gloria Buzău este practic o echipă de Liga 2 iar diferența dintre cele două este mult mai mare decât era în urmă cu 44 de ani. Succesul misiunii trupei lui Mircea Rednic pare că ține exclusiv de concentrarea și profesionalismul cu care va aborda aceste meciuri. De altfel antrenorul UTA-ei a și recunoscut că își dorește să rezolve în bună măsură ecuația barajului încă din partida tur.

Meciul de astăzi de la Buzău va fi arbitrat de o brigadă compusă din următorii oficiali: Central: Andrei Chivulete (București) / Asistenți: Sebastian Gheorghe (Suceava), Andrei Constantinescu (București) / Oficial 4: Andrei Moroiță (Ploiești) / Arbitru VAR: Iulian Dima (București) / Asistent VAR: Vladimir Urzică (Piatra Neamț). Observatorii meciului sunt Liviu Ciubotariu (Galați) pentru arbitraj și Mihai Miodrag (București) pentru organizarea jocului.

Partida începe la ora 14:00 și este transmisă în direct de posturile Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport 1. Cei care nu pot urmări aceste transmisii, pot afla de aici amănunte în timp real despre ceea ce se întâmplă la Buzău, deoarece, ca de obicei, vom furniza informații în format live text începând aproximativ cu ora 13:00 odată cu anunțarea echipelor de start