UTA a început excelent repriza secundă, a avut 20 de minute foarte bune dar după golul anulat lui Postolachi s-a lăsat dominată iar oaspeţii au egalat. Spre final ambele echipe mulţumite de un rezultat prin care îşi îndeplinesc obiectivul au oprit motoarele iar în ultimele 10 minute nu s-a mai jucat nimic

Fluier final

Min.90: Baeten centrează în faţa porţii goale dar Chiţu nu reuşeşte să ajungă la timp pentru a împinge mingea în plasă

Min.81: Batha şutează violent de la 30 de metri, Gurău respinge cu greutate în corner

Min.80: Schimbare la UTA, iese Abeid şi intră Dobrescu

Min.75: Gol FCU. Acţiune Bahassa în flancul stâng acesta centrează de pe linia de fund şi Van Durmen înscrie din 6 metri. 1-1

Min.69: Cartonaş galben Van Durmen

După minute bun de vizionat reluarea, arbitrul Florin Andrei decide să anuleze golul pentru fault în atac

Min.64: GOOOOL UTA!!!! Şteau câştigă un duel cu Mascarenhas înaintează în flancul drept, centrează în mijlocul careului şi Postolachi face dubla cu o finalizare plasată

Min.58: Ubbink loveşte transversala cu un şut de la marginea careului mare!

Min.57: Baetaen scapă singur cu Iacob dar îşi face preluarea prea lung şi portarul nostru reţine balonul

Min.55: La UTA Şteau îi ia locul lui Rareş Pop

Min.52: Schimbări la oaspeţi: ies Ganea şi Piccolomo, intră Bahassa şi Van Durmen

Min.48: GOOOOL UTA!!!! Rareş Pop execută excelent un corner iar Postolachi reia imparabil cu capul de la marginea careului mic!

Min.47: Vukcevic pătrunde vijelios în careu dar din unghi închis trage în Gurău

S-a reluat partida. La UTA au intrat Anton şi Roger în locul lui Otele şi Stahl

Final de repriză. Au fost 45 de minute paradoxale în care ambele echipe au atacat dar ocaziile au fost rarisime

Min.35: Hoxhallari reia periculos cu capul din colţul carelui de 6 metri dar puţin peste poartă

Cele două echipe şi-au împărţit până acum perioadele de dominare cu un plus pentru UTA. Ocaziile însă întârzie să apară

Min.28: Accidentare serioasă a lui Benga, care părăseşte terenul accidentat. În locul lui intră Chindriş

Min.25: Ganea reia cu capul mult pe lângă poartă dinareu mijlocul careului

Min.17: Replica oaspeţilor vine prin Ganea dar şutul acestuia trece peste poartă

Min.15: Şut Postolachi de la marginea careului, foarte puţin pe lângă poartă

Meciul a început  antrenant, cu atacuri la ambele porţi dar încă niciuna dintre echipe nu a reuşit să îşi creeze vreo ocazie de gol

Min.3: Cartonaş galben Hoxhallari pentru că a oprit un contraatac periculos al oaspeţilor

A început meciul

Mircea Rednic surprinde cu o echipă ultra ofensivă în care aliniazăncep 4 mijlocaşi ofensivi în spatele lui Postolachi. Rămâne de văzut dacă aşezarea anunţată, un 4-3-3 cu Otele în linia mediană va fi şi cea din teren. Napoli a replicat cu o echipă mai conservatoare în care se remarcă însă absenţa lui Bauza şi păstrarea pe bancă a lui Bahassa.

Echipele de start:

UTA: Iacob – Vukcevic, Benga (cpt), Hoxhallari, Abeid – Otele, Batha, Ubbink – Pop, Postolachi, Stahl. Rezerve: Kucher – Chindriş, Iurasciuc, Dobrescu, Cascini, Anton, Şteau, Roger, Keşeru. Antrenor: Mircea Rednic

FCU: Gurău – Negru, Duarte, Huyghebaert, Mascarenhas – Achim (cpt), Albu – Baeten, Piccolomo, Ganea – Chiţu. Rezerve: Popa – Henriques, Asamoah, Ciobanu, Van Durmen, Bahassa, Sidibe, Ibrahim, Blănuţă. Antrenor: Nicolo Napoli

În această seară UTA și FCU 1948 se întâlnesc pe Arena „Francisc Neuman“ într-0 partidă contând pentru ultima etapă din play-out. Miza pentru ambele echipe este securizarea locului pe care îl ocupă în acest moment (7 respectiv 1), care rezervă fiecăreia dintre ele un avantaj în barajele pe care urmează să le dispute. UTA se pregătește pentru barajul de evitare a retrogradării și ar prefera să joace cu ocupanta locului 5 din Liga 2 (Gloria Buzău sau Unirea Dej) și să evite ocupanta locului 4 (Dinamo sau Oțelul Galați). Oaspeții au și ei interes să joace primul baraj pentru Conference League pe teren propriu. Cele două echipe probabil vor fi conectate în timpul meciului și la ceea ce se întâmplă la Târgoviște, acolo unde Chindia, echipă ce o poate depăși pe UTA în cazul unei victorii, întâlnește pe FC Voluntari, care dacă învinge o poate depăși pe FCU 1948. În schimb, cu o remiză atât UTA cât și adversara sa de astăzi își securizează poziția favorabilă în clasament.

Partida din această seară va fi arbitrată de o brigadă formată din centralul Florin Andrei (Târgu Mureș), asistenții Tunyogi Ferencz (Zalău) și Ionel Dumitru (Gheorghița – Prahova), al 4-lea oficial Cătălin Buși (Râmnicul Vâlcea), arbitrul VAR Cătălin Popa (Pitești) și asistentul VAR Ciprian Danșa (Satu Mare).

Meciul începe la ora 20:00 și va fi transmis în direct de posturile Digi Sport 3, Orange Sport 2 și Prima Sport 1. Pentru cei care nu au posibilitatea de a urmări transmisiile tv, vă vom oferi principalele informații de la ceea ce se întâmplă pe Arena „Francisc Neuman“ în format live text. Vom reveni aici după ora 19:00 cu echipele de start