În minutul 89 al partidei de sub Tâmpa, ultima a play-offului ligii secunde, UTA a reușit să obțină biletele pentru cele două sau patru meciuri de baraj ce i-ar putea asigura promovarea pe prima scenă fotbalistică a țării. Partida de sâmbătă dimineață a fost extrem de disputată, încărcată de emoții datorită răsturnărilor de scor, dar – în cele din urmă – încheiată cu bine pentru „alb-roșii”
Brașovul nu a părut deloc o formație resemnată cel puțin în primele minute. În minutul 8, Silviu Pană l-a pus la grea încercare pe Miron, care a scos din vinclu șutul de la 25 metri al brașoveanului. Arădenii au avut și ei câteva incursiuni rapide, dar rămase fără rezultat. În minutul 26, Buga a reluat defectuos centrarea de pe stânga a lui Andor. În timp ce replica „alb-roșiilor” s-a lăsat îndelung așteptată. De abia în minutul 33, un șut al lui Curtuiuș de la marginea careului a fost blocat decisiv de Marin. În decurs de trei minute, juniorul gazdelor Alupoaie a avut două ocazii destul de bune. Mai întâi, a șutat din colțul careului de 6 metri pe lângă colțul lung, iar apoi a reluat slab cu capul din 7 metri după centrarea lui Negotei. Prima acțiune adevărată de gol a oaspeților a venit în minutul 36. O minge lucrată de Copil și Man, a fost prelungită de Curtuiuș la Strătilă, care a tras din unghi la colțul scurt, dar Iacob a respins de lângă bară. Ultimele 5 minute ale primului mitan au fost extrem de animate. Mai întâi, Miron a respins șutul lui Andor, iar apoi Man a tras de puțin pe lângă colțul scurt. Pe o contră, Avram a șutat de puțin pe lângă bară, însă chiar înainte de odihnă, UTA a dat lovitura. Burlă a centrat din corner și Man a înscris cu capul din 5 metri: 0-1.
Actul secund avea să fie înterzis cardiacilor, mai ales celor arădeni. Pe fondul unui ritm bun și al unui joc pe contre, trupa lui Nagy a reușit să-și majoreze avantajul. În minutul 58, Tănase a prins un șut de zile mari de la 23 de metri și mingea s-a dus cuminte în vinclu, la colțul lung. Ardelenii au revenit după numai un minut în joc, după ce Rusu l-a executat pe Miron din 10 metri ca urmare a unei pase filtrante primite de la Alupoaie. Numai două minute mai târziu, același Rusu putea marca din nou, dar „capul” său din mijlocul careului a trecut agonizant pe lângă. Meciul  s-a mai liniștit puțin, iar Man îl putea închide dacă nu nimerea transversala din numai 7 metri ușor lateral stânga. Cu un sfert de oră înainte de final, brașovenii au primit un penalty la intervenția lui Botiș asupra lui Popa, iar Avram nu a greșit de la punctul cu var. La 2-2, „Bătrâna Doamnă” intra deja în vacanță, iar Chindia mergea la baraj. Dar, ca și în alte ocazii, spiritul „alb-roșiilor” avea să biruie în cele din urmă. După ce Petre a reluat peste din 10 metri, iar Iacob a intervenit miraculos la capul lui Man, Alex Manea a mai salvat odată situația. Burlă a fost din nou cu centrarea și puternicul fundaș cu lovitura de cap câștigătoare: 2-3 în minutul 89!
Ultimele minute nu au mai produs nimic demn de consemnat și arădenii se pregătesc de barajele de promovare în Liga 1. Primul dintre ele se va desfășura, cel mai probabil, în fața Dunării Călărași, cu mențiunea că încă nu s-a decis care e gazda întâlnirii de miercuri, de la ora 18.
FC Brașov: Iacob – Moraru, Istrofor, Marin, Negotei – Avram, Pană (55 Rusu), Munteanu, Alupoaie – Buga (62 Manole), Andor (73 Popa).  Antrenor: Adrian Szabo.
UTA: Miron – Manea, Botiș, Filaret (83 Covaci), Burlă – Strătilă, Chindriș, Tănase, Copil (76 Rus) – Man, Curtuiuș (64 Petre). Antrenor:Roland Nagy.
Arbitri: Andrei Chivulete (București) – Aurel Onița (Constanța), Bogdan Gheorghe (București). Rezervă: Sergiu Anton (București).
Cartonașe galbene: Strătilă 31, Botiș 74, Miron 90+1
Observatori FRF: Cornel Sorescu (Pitești), Horațiu Cioloboc (Târgu Mureș).