Așa cum este știut, neavând licența Pro, Ilie Poenaru nu poate oferi declarații în cadru oficial, astfel că la conferințele de presă de după meciuri, este prezent asistentul său, Marin Dună. Așa s-a întâmplat și după meciul de la Botoșani, când Dună a fost mult mai generos în aprecieri la adresa jucătorilor, decât principalul Poenaru. Dacă acesta a scos în evidență și părțile negative din jocul echipei în partea a doua a meciului, fostul atacant al celor de la FC Național, a afirmat răspicat superioritatea Bătrânei Doamne și calitatea jocului prestat de jucătorii ei:

„Am făcut un joc foarte bun, în special în prima repriză, în care, după părerea mea, n-a existat decât o singură echipă pe teren, UTA. Chiar și în repriza a doua am avut destul de multe ocazii. Firesc, la 2-0 Botoșaniul a venit un pic peste noi, am făcut și noi puțin pasul în spate dar eu spun că și în aceste condiții am controlat meciul și gazdele neavând foarte multe ocazii de a marca. Golul primit ne-a dereglat puțin dar am avut puterea să revenim și am avut câteva ocazii de a face 3-1. Băieții trebuie felicitați pentru că au muncit foarte mult, au respectat ceea ce am stabilit în săptămâna premergătoare jocului și sunt trei puncte mai mult decât meritate, după părerea mea.“