Marius Copil a fost întrecut de belgianul David Goffin, cap de serie numărul 21, cu 5-7, 7-5, 6-2, 6-4, joi, la Melbourne, în runda a doua a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului. David Goffin (28 ani, 22 ATP) a obţinut victoria după două ore şi 42 de minute.
Arădeanul Copil (28 ani, 60 ATP) a reuşit 20 de aşi, faţă de 12 ai adversarului, care a făcut, totuşi, mai multe puncte cu primul serviciu. Românul a reuşit mai multe mingi direct câştigătoare, 44-37, dar a făcut şi enorm de multe erori neprovocate, 48-17.
Marius Copil a dominat primul set, adjudecat cu 7-5, după ce a condus şi cu
5-2. În actul secund, s-a mers cu serviciul până la 5-5, când Goffin a realizat un break, tranşând setul. Belgianul a controlat setul al treilea, câştigând cu 6-2, iar în setul următor a reuşit trei ghemuri conse­cutive de la 1-2 la 4-2, după care şi-a păstrat avantajul, impunându-se cu 6-4.
Marius Copil va primi un cec de 105.000 dolari şi 45 de puncte ATP, el egalându-şi performanţa din 2015, când a atins turul al doilea la Melbourne. Goffin a câştigat şi primul său duel cu Copil, în 2016, la Antwerp, în sferturi, cu 5-7, 6-1, 6-3.