În ultima etapă a play-out-ului din Superligă, UTA a pierdut cu 2-0 pe terenul lui Dinamo. Arădenii, care aveau deja asigurat primul loc, au făcut un joc mult sub aşteptări și au încasat două goluri în primele 18 minute, de la Hakim Abdallah și Răzvan Patriche. Dacă pentru utiști meciul nu a avut nicio miză din punct de vedere sportiv, rezultatul a fost unul important pentru formația gazdă, care a reușit să evite retrogradarea directă și s-a calificat la barajul de menținere.

Gazdele au avut prima mare ocazie a partidei în minutul 6: Moura a trimis o pasă excelentă pentru Abdallah, care a scăpat singur cu Kucher, însă portarul ucrainean a reușit să blocheze șutul trimis de atacantul advers. Fotbalistul din Madagascar nu a mai ratat și în minutul 14 însă. Amzăr a centrat foarte bine din partea stângă, iar Hakim Abdallah i-a luat fața lui Stolnik și a trimis cu capul pe lângă Kucher, ieșit neinspirat din poartă. Dinamo a fost aproape de un nou gol patru minute mai târziu, când același Amzăr a centrat, de această dată mingea a trecut pe lângă Abdallah, însă Trif era să își înscrie în proprie poartă. Din cornerul rezultat, bucureștenii și-au dublat avantajul. Mingea trimisă în careu a fost deviată de Milanov și Omondi și a sărit la Răzvan Patriche, iar acesta a reluat în poartă pe lângă Kucher. UTA a intrat în meci în a doua jumătate a reprizei și a avut o primă situație prin Mihai, care a tras puțin peste poartă de la 18 metri. Până la pauză nu s-a mai întâmplat mare lucru, iar „câinii roșii” au intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri, care în acel moment i-ar fi dus la baraj.

Începutul de repriză secundă a fost echilibrat, fără faze de poartă, dar misiunea UTA-ei s-a complicat semnificativ în minutul 62, când Ezekiel a primit al doilea galben pentru un fault comis asupra lui Patriche și arădenii au rămas în zece oameni. Coordonatele jocului nu s-au schimbat foarte mult însă nici după eliminare și ocaziile au lipsit cu desăvârșire. În minutul 87, Mircea Rednic i-a oferit debutul la prima echipă lui Robert Vîlcu, fotbalist în vârstă de 17 ani. Echilibrul numeric s-a refăcut cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar, când Patriche a încasat și el al doilea galben pentru un henț. Prima ocazie mare a UTA-ei din partea a doua i-a aparținut lui Omondi, care l-a testat pe Golubovic cu un șut din lovitură liberă în prelungiri, însă goalkeeperul lui Dinamo a respins în corner, din care Pop a ratat și el o oportunitate, trimițând peste poartă, aceea fiind și ultima fază importantă a meciului.

Așadar, UTA încheie sezonul pe locul 7, primul din play-out, cu 37 de puncte, în timp ce adversara din această seară a reușit să evite retrogradarea directă și va avea oportunitatea de a se salva la baraj, unde o va întâlni pe Csikszereda Miercurea Ciuc.

Dinamo: Golubovic – Moura, Patriche, Homawoo, Amzăr (Bordușanu 72) – Gnahore – Bani (Costin 82), Milanov (Iglesias 82), Pavicic, Politic (R. Grigore 90+1) – Abdallah. Rezerve neutilizate: Răilean, Began – Gregorio, Iglesias, D. Irimia, Ilic, P. Neagu, Al. Irimia, N. Roșu. Antrenor: Zeljko Kopic

UTA: Kucher – Căpușă, Stolnik (A. Lopez 75), Conte, Trif – Micovschi (J. Pedro 46), C. Mihai (Vîlcu 87), Vulturar (R. Pop 46), Omondi – Ezekiel, Luckassen (Tudorie 75). Rezerve neutilizate: Lungu-Bocean – Stahl, An. David, Iurasciuc, Tudorie, A. Lopez. Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Istvan Kovacs (Carei) – Vasile Marinescu (București), Ovidiu Artene (Vaslui), Rezervă: Iulian Călin (Ștefănești).

Camera VAR: Rareș Vidican și Ciprian Danșa (ambii din Satu Mare),

Observator FRF: Corneliu Fecioru (București)

Delegat LPF: Octavian Goga (Brașov).