UTA ar fi trebuit să înceapă noul sezon din Superligă cu o victorie împotriva Rapidului, dar aceasta a fost furată de arbitrul Sebastian Colțescu, care a anulat reușita lui Omondi din minutul 89 după ce reluase deja jocul, lucru interzis clar de regulament. Totuși, în ciuda rezultatului final, 1-1, arădenii au făcut un joc bun împotriva unui adversar dificil, în special după schimbările efectuate la pauză de Mircea Rednic.

Tehnicianul a vorbit la conferința de presă despre eroarea colosală făcută de „centralul” de 47 de ani. Regulamentul spune că, dacă dai drumul la joc, nu mai întorci. Mai puțin și prietenul nostru comun (n.a. Horia Mladinovici, arbitrul de rezervă) intra și îi dădea cu tabla aia în cap… A fost o ușoară atingere. Mladinovici? Nu are nimic cu noi, n-are nimeni nimic cu noi, așa avantajați am fost tot sezonul…” a spus, pe un ton ironic, Mircea Rednic.

Antrenorul UTA-ei a vorbit și despre arbitrul din Camera VAR, Bogdan Dumitrache: „E o situație la limită. În dinamica jocului, când faci o alunecare, normal că dai și în minge și în jucător, mingea și-a schimbat direcția. Plus că, totuși, ești Colțescu, iar la VAR e Dumitrache. Eu nu pot să-l uit pe Dumitrache, și acum îmi aduc aminte că el a dat penalty la Luckassen (n.a. în meciul cu Hermannstadt din play-out-ul sezonului trecut), nu s-a prins nimeni ce penalty a fost și după a fost doar la juniori. Iar tu, Colțescu, dai drumul la joc… Așa a fost în Anglia, s-a dat drumul și de la VAR i-au zis apoi că nu știu ce au văzut. La noi s-a anulat, până la urmă am scos un punct cu echipă bine cotată, cu obiective mari și asta ne dă moral bun. Avem speranțe pentru tot sezonul, nu doar pentru meciul următor.” Tehnicianul se referă la faza din meciul Tottenham – Liverpool 2-1 din septembrie 2023, când un gol marcat de Luis Diaz a fost anulat incorect pentru offside din camera VAR, dar „centralul” a reluat jocul și decizia nu a mai putut fi întoarsă.

Dincolo de faza controversată, tehnicianul a analizat și jocul de sâmbătă seară, în care „roș-albii” au fost conduși după golul lui Braun și au egalat prin Cîmpanu, fotbalist introdus la pauză: „Am început timid, foarte multe greșeli, de pase, de care adversarii noștri au profitat. Știam lucrul acesta, că au jucători cu calitate în momentul când le oferi mingea, cum le-am oferit-o noi în prima repriză. Ne-au cam dominat, și ca posesie și ca situații de a marca. Noi n-am reușit să fim periculoși, am avut două contraatacuri, dar ultima pasă a fost greșită, ori am întârziat, ori n-am dat la timp, ori am luat soluția cea mai proastă. De aceea am și fost obligat să fac cele trei schimbări, am introdus trei jucători cu suflu nou. Cu Costache era clar, încă nu e pregătit, ar fi trebuit să joace 30 de minute, dar a avut două-trei acțiuni bune în prima repriză, dar pe fond de oboseală continuarea n-a fost ok. Mă bucur pentru Cîmpanu, mă bucur pentru Pedro, care a intrat și s-a văzut o diferență la mijlocul terenului, a echilibrat jocul, a ținut de minge, a fost foarte util la mijlocul terenului, a dat pase bune. Am reușit să echilibrăm și chiar am dominat, am ajuns să egalăm, cu un gol frumos, marcat de un jucător care a venit de curând, care nu e pregătit, vine după o accidentare, dar și-a dorit să joace”

Utiștii au fost aproape de o mare gafă înainte de startul meciului, când Imoh Ezekiel, fotbalist suspendat după cartonașul roșu încasat în ultima etapă a sezonului precedent, a fost trecut ca și titular: „Eu sunt antrenor, am cerut conducerii să fie cu mine, să aibă viteza mea. Au fost mai multe lucruri, n-am avut carte verde la Iliev… Ar trebui să se miște mai repede, n-au fost obișnuiți poate în felul meu de a lucra și la cerințele mele. Și la bine și la rău eu sunt cu conducerea, dar să fie mai atenți. La Iliev și Răpă le-a venit cartea verde astăzi, am avut doi jucători pe care nu știam dacă o să-i putem folosi. Dar m-am descurcat, mă descurc, e bine fiecare să-și facă treaba, să nu ne mai încurcăm unul pe altul, să știm fiecare ce trebuie să facem, asta e singura problemă. La nivel de echipă, eu sunt responsabil și până acum lucrurile cred că sunt ok. O să învăț și regulamentul, promit, de acum încolo nu o să se mai întâmple. Nu protejez pe nimeni, suntem în aceeași barcă. Toți greșim, și eu am greșit, mai ales la început de sezon” a declarat Mircea Rednic.

• Dacă vrei să faci ceva împotriva mafiei gunoiere a miticilor,trebuie acționat la fel. De ex., dacă eram in locul lui Rednic,scoteam echipa de pe teren și incitam la o bătută tot stadionul. Dar și Rednic face parte din cooperativă. Să nu uităm cum am jucat cu dinamo. Ca drogați.