UTA a rămas neînvinsă pe teren propriu în acest sezon, după o nouă remiză, 1-1 contra actualului lider din Superligă, Oțelul Galați. Arădenii au fost conduși timp de peste 80 de minute, dar au obținut un punct după reușita lui Joao Pedro din prelungiri. Portughezul a înscris dintr-o lovitură de la 11 metri acordată pentru un henț comis de Adăscăliței.

Mircea Rednic a reacționat la finalul partidei: „Intensitate maximă, mai ales la ocaziile pe care le-am avut. Ei în afară de gol au mai avut o ocazie spre sfârșit, dar în rest nu prea au avut. M-a surprins declarația lui Dorinel Munteanu, când a zis că ei meritau victoria. Păi tu meritai victoria, dacă cel mai bun om al meciului e Popescu (n.a. portarul Oțelului)? Noi am avut 15 șuturi spre poartă, șapte pe poartă. Ei au avut două pe poartă, dintre care unul a fost gol. Eu cred că meritam mai mult decât acest egal. Ok, mă bucur că am reușit, dar și asta s-a întâmplat datorită presiunii foarte mari pe care am făcut-o, mai ales în ultimele 20 de minute. Ei ne-au stricat terenul în partea stângă, că numai acolo au stat, și în rest bufa-bufa și la bătaie. N-am reușit să înscriem, am avut și bară, am avut și o groază de situații, cred că meritam mai mult în acest meci. Încă e devreme să vorbim de play-off, dar mie îmi pare bine, că situația în care suntem noi… Eu am doar un singur atacant, pe Imoh Ezekiel, în rest doar improvizații. Îl așteptăm pe Jordan Kadiri de o lună și jumătate, așa greu putem să obținem o viză pentru un jucător. O să vină acest atacant, am nevoie, pentru că Imoh nu mai putea la sfârșit. A făcut sacrificii, a rămas în teren, dar nu mai putea la sfârșit. Singura soluție a fost Cristea, un jucător care vine din Liga a III-a, de la Zalău”

A fost a 12-a întâlnire directă dintre Mircea Rednic și Dorinel Munteanu, iar bilanțul este favorabil actualului tehnician al UTA-ei. Echipele sale s-au impus de cinci ori, cele ale „Neamțului” de trei ori, iar patru dueluri s-au încheiat la egalitate.