Cele două săptămâni de pauză după eșecul cu Oțelul, 2-4, au fost pozitive pentru UTA. Arădenii nu au părut afectați deloc de acea înfrângere și au obținut un rezultat pozitiv , 0-0, în deplasarea de pe terenul lui CFR Cluj.

Conform așteptărilor, jocul a fost controlat din punct de vedere teritorial de gazde, însă „roș-albii” s-au descurcat bine în defensivă și au obținut un punct care s-ar putea dovedi important la finalul sezonului regulat. „Am fost dominați, poate i-am și lăsat noi să aibă impresia că ne domină, cu pase în lateral, cu centrări care au venit, au fost multe dueluri, pe care în proporție de 80% le-am câștigat. Au fost și mingi care au rămas în careu, poate lipsa de inspirație a făcut ca ei să nu înscrie. Prima repriză mai echilibrată, a doua repriză ei au avut o posesie și o presiune mult mai mare. Ținând cont de situațiile pe care le-am avut și noi, am avut două ocazii, cea a lui Carp, plus bara lui Căpușă, eu zic că putem să fim mulțumiți de acest punct, și cu o echipă foarte bună. Urmează meciul cu Sibiul de la Oradea, încercăm să câștigăm cele trei puncte” a spus Mircea Rednic la finalul disputei.

Antrenorul UTA-ei și-a felicitat elevii pentru evoluția de astăzi: „Nu am ce să reproșez băieților, au depus efort, e prima oară când jucăm cu trei pe fund, n-am avut prea mult timp să lucrăm. Am crezut că și ei o să joace cu trei pe fund și n-au făcut-o, din cauza asta am avut de suferit, pentru că cei doi atacanți la un moment dat erau prea sus, erau unu contra unu cu fundașii lor și cei de la CFR și-au creat superioritate la mijlocul terenului și asta ne-a surprins. Mă bucur că, per ansamblu, echipa a depus mult efort, ne-am apărat destul de bine și nu am luat gol. Și cu șansă, Florin (n.a. Iacob) a avut două intervenții, suntem super mulțumiți cu acest punct. La mine se apără toată echipa, când avem mingea încercăm să participăm la atac. Am luat un punct la CFR acasă, e greu să câștigi un punct, sunt mulțumit. Timp de multe etape noi am luat goluri și am luat cam multe, câte două, câte trei. Sigur, am și marcat, astăzi n-am făcut-o, dar nici nu am luat gol. Per ansamblu, sunt mulțumit, totuși am jucat cu CFR”

După acest rezultat, UTA rămâne pe locul 13, cu 19 puncte, același număr ca Politehnica Iași, în timp ce „feroviarii” ajung la 32 și își păstrează, momentan, locul 2, dar ar putea fi depășiți de Rapid, dacă giuleștenii câștigă luni împotriva Universității Cluj.