La capătul celui mai slab meci din acest play-out, UTA a cedat cu 0-2 pe „Arcul de Triumf” împotriva lui Dinamo și a încheiat un sezon foarte bun cu o ultimă impresie negativă. Fără îndoială, lipsa unui obiectiv din punct de vedere sportiv și-a pus amprenta asupra fotbaliștilor echipei arădene, care au primit două goluri în decurs de cinci minute și nu au avut replică până la final.

Mircea Rednic a tras concluziile la finalul meciului: „În repriza a doua a fost puțin mai bine, dar în prima parte am pierdut foarte multe dueluri, au fost multe pase greșite, n-am prea văzut implicare, iar luăm gol pe greșeli, mai ales la corner, la golul doi. La primul gol, iar o ezitare a portarului, eu chiar mă bazam, de aia am și ales ca el să apere, a avut ezitări și Dinamo a punctat. Cred că jucătorii au fost suprinși de agresivitatea cu care au jucat și le-am spus că aici dacă n-ai atitudine… și n-au avut. Eu i-am atenționat, mai ales la ședința pe care am făcut-o dimineață, când am făcut analiza celor de la Dinamo, că e clar că e o echipă disperată. Au pus presiune pe noi, dar golurile au fost pe greșeli, n-au fost nici ocazii foarte mari, din care să zici că puteau să înscrie. Două greșeli, două goluri în prima repriză, noi n-am contat în prima repriză, au fost foarte multe greșeli, am ajuns doar până în preajma careului de 16 metri, dar nu îmi aduc aminte să fi avut o ocazie”

Tehnicianul a afirmat că unii jucători s-ar putea despărți de UTA după evoluția palidă din această seară: „Mi-aș fi dorit altceva și mulți s-au jucat cu postul lor la echipă. Eu am transmis un mesaj clar, le-am spus că vreau să văd atitudine, dacă vrei să rămâi la UTA și dacă vrei să fim împreună pentru ceea ce ne-am propus în sezonul următor, aș fi vrut altceva. Nu spun cine, ei știu foarte bine și eu nu mă joc, ți se oferă șansa, trebuie să demonstrezi până la capăt. OK, i-am felicitat pentru sezon, a fost greu, nimeni nu se aștepta ca noi să câștigăm acest play-out, dar mă interesează și atitudinea de la ultimul meci. Am spus clar, nu că ultima impresie contează, pentru că ce-au făcut ei și ce-am făcut noi merită laude din partea tuturor, dar aș fi vrut altfel să se termine acest play-out”

Primul 11 aliniat de Rednic a fost similar cu cel din ultimele partide, toți fotbaliștii rămași la Arad având probleme medicale, cu excepția lui Florin Iacob, despre care se știa că nu va evolua: „N-am lăsat jucători acasă, doar pe cei care au fost accidentați. În primul 11 au fost două schimbări față de ultimul meci, Micovschi care a fost titular de bază și portarul. Au fost șase meciuri, am fost foarte clar și cu Florin (n,a. Iacob) și cu Dany (n.a. Kucher), le-am spus, aveți trei și trei. Amândoi sunt la sfârșit de contract, deci ei trebuie să îmi demonstreze că pot să mă bazez pe ei pentru sezonul următor” a declarat antrenorul UTA-ei.

În ciuda rezultatului de astăzi, sezonul per total a fost unul impresionant pentru arădeni, care au obținut cea mai bună clasare din ultima jumătate de secol în prima ligă.