A doua înfrângere a UTA-ei din 2024 a venit tot în capitală. După 0-4 pe Arena Națională cu FCSB, arădenii a cedat cu 1-4 în Giulești împotriva Rapidului, însă cele două partide nu s-au desfășurat în aceleași condiții. Utiștii au început cum nu se putea mai rău meciul de miercuri seară, cu două goluri primite în primul sfert de oră de la Rrahmani și Bădescu, primul după o greșeală individuală a lui Alexandru Benga, iar al doilea dintr-o fază fixă. Apoi, „roș-albii” au echilibrat jocul și chiar au reușit să reducă din diferență prin Micovschi pe finalul primei reprize. În partea secundă, UTA a dominat și a avut mai multe ocazii mari de a egala, însă nu a reușit să o facă și finalul a aparținut tot giuleștenilor. Mai întâi, Rrahmani a făcut „dubla” după ce Bamgboye a interceptat o pasă foarte slabă a lui Omondi în propria jumătate, iar apoi Burmaz a înscris un gol frumos dintr-o lovitură liberă care nu trebuia acordată, deoarece arbitrul Cătălin Popa l-a încurcat pe utistul Pedro înainte ca acesta să comită fault.

La final, Mircea Rednic a vorbit despre cauzele eșecului: „Sunt dezamăgit, nu cred că diferența asta de trei goluri e meritată și e realitatea din teren. E greu când în secunda 50 am pornit de la 1-0, după aceea o fază fixă, 2-0. Noi am revenit în joc, a avut și Fabry o ocazie, a venit și golul, a fost 2-1 la pauză, asta ne-a dat mai mult curaj. Am început repriza a doua foarte bine, i-am dominat, am avut ocazii, dar în loc să fie 2-2, a fost 3-1, iar un cadou, o pasă paralelă. Le-am făcut cadouri azi, a fost ziua cadourilor. Dar am avut 20-25 de minute bune, în care echipa a jucat, am avut două sau trei ocazii clare, mingea a trecut milimetric, nu am avut nici șansă, la ei a venit bară și a intrat în poartă. Dar, păcat de acest scor. Dacă spui Rapid – UTA 4-1… „Mamă, ce i-au dominat, ce au făcut”. Realitatea nu e asta, dar ăsta e fotbalul”

Tehnicianul a vorbit și despre faza ultimului gol: „La golul patru a fost de cascadorii râsului. Tu, ca arbitru, ce faci? Te poziționezi…după ce că încurci jocul, după aia mai dai și galben, ia și un galben și e din vina ta. Cum poți să stai unde e mingea? Tu trebuie să te poziționezi. Așa, e urât. 3-1, hai să zici…Îmi pare rău că scorul e prea drastic”

Utiștii au ieșit mult mai hotărâți de la vestiare în repriza secundă, dar nu au reușit să înscrie. „La pauză le-am spus să aibă încredere. Știu ce înseamnă să conduci 2-0, să intri cu 2-1 la pauză, e un scor foarte periculos și băieții au reacționat foarte bine, dar n-a intrat. Puteam să și câștigăm dacă ar fi intrat un gol, pentru că și reacția publicului era cam negativă, pentru că ei nu aveau soluții, i-am blocat atât de bine și n-aveau soluții, au făcut foarte multe greșeli. Dar, avem sâmbătă meci, n-avem timp să facem atâtea analize, trebuie să fim pozitivi, să reținem partea bună a lucrurilor, să eliminăm greșelile pe care le-am făcut, că astăzi au fost greșeli mari, decisive. Trei goluri sunt greșeli care nu trebuie să se facă. Chiar asta le-am spus, să intre cu curaj. Culmea e că cel mai experimentat jucător a greșit, se mai întâmplă, a făcut și meciuri bune, se mai întâmplă. E păcat că noi când am greșit, am luat gol. Noi am avut ocazii și n-am reușit să înscriem. Noi nu facem multe cadouri, dar la acest meci chiar au fost cadouri și e păcat, realitatea nu e cea de pe tabelă” a declarat Mircea Rednic.

Până la finalul sezonului regulat, arădenii mai joacă cu FC U Craiova pe teren propriu și în deplasare la Dinamo.