Doar 200 de spectatori au asistat la derby-ul Ligii a IV-a, asta poate și din cauza orei matinale. Pe un teren bun, dar cam tare, pe o vreme însorită, tomnatică, primele două clasate au făcut un meci bun, poate prea tacticizat pe alocuri, cu destul de puține faze de poartă, dar un ritm de joc demn de pretențiile lor.
Prima repriză a fost echilibrată, cu un mare plus în dreptul oaspeților, care au ajuns mai des la finalizare. Primele ocazii le-au avut Vuin, cu capul și Capătă, respectiv Avrămuțiu cu șuturi de la distanță reținute de Mucha. Crișul a replicat cu un atac pe stânga, o centrare a lui Gâlcă la colț lung, de unde Ciornei a șutat slab și au respins fundașii. Cea mai clară ocazie a mitanului a avut-o Avrămuțiu, care a șutat de la marginea careului, dar Mucha a respins salvator în transversală și de acolo mingea s-a dus în corner. Tot Sântana a fost echipa mai tăioasă și, la mijlocul reprizei, Capătă a recuperat o minge la centrul terenului, a centrat perfect în careu, de unde Prică, infiltrat pe lângă Jude, a șutat pe lângă poartă. Finalul primei părți a adaugat la caseta tehnică câte un șut de fiecare parte, Clej și Capătă încercându-și șansa din marginea careului cu cei doi portari la post.
Gazdele s-au întors ceva mai hotărâte de la cabine și au început asediul la poarta lui Csurka. După câteva situații, a căzut și golul, venit din partea unei rezerve introduse pe teren doar de 6 minute de Zsolt Muzsnay. La o lovitură liberă executată perfect de Gîlcă, Modan a reluat cu capul pe spate și Teședan a pus latul de la colțul lung: 1-0 (min. 66). Ofensiva gazdelor a continuat. Clej a centrat bine, dar Modan a reluat cu capul pe lângă poartă. Fază la indigo, cu finalizare Teședan, dar a prins Csurka. Același Clej, foarte prezent pe faza de construcție, a tras bine de la 20 de metri, dar pe lângă poartă. Oaspeții au acuzat șocul golului, nu s-au regăsit, iar Donca nici nu a avut soluții pe bancă, din moment ce, pe lângă portarul Matiș, l-a mai deplasat la Criș doar pe juniorul Marc. Astfel, liderul a bifat cea de-a a opta victorie consecutivă și are șanse mari să se încununeze campioană de toamnă a primului eșalon județean.
Musznay: „Băieții au pus în practică ceea ce le-am cerut la pauză”
Antrenorul „alb-albaștrilor” a vorbit în termeni laudativi despre adversari, dar, pe de altă parte și-a felicitat jucătorii pentru repriza secundă. „Sunt mulțumit de rezultat, dar prima repriză a fost modestă pentru noi. De acolo vreau să încep să corectez, pentru că nu e posibil să fim dominați și să nu reușim să ne facem jocul obișnuit. E adevărat că Unirea, pe care țin să o felicit, a fost un adversar redutabil, o echipă grea, ce joacă un fotbal bun, tacticizat. Au jucători valoroși și un antrenor care i-a pus foarte bine pe linii. Dar, îmi felicit băieții pentru efort, fiindcă au ascultat și au pus în practică ceea ce le-am cerut la pauză și au intrat determinați și hotărâți. Au jucat sus, au presat și a venit și golul. Am întâlnit cea mai bună echipă de până acum, merită locul pe care îl ocupă. Noi avem mult de muncă, trebuie să ne îmbunătățim jocul, nu mai vreau reprize ca prima din acest meci. În final, aș dori să mulțumesc conducerii pentru condițiile oferite. Terenul a fost perfect, tăvălugit și tuns perfect, am luat doar plasă cu udatul. Am crezut că va ploua și nu am folosit aspersoarele și suprafața a fost puțin tare, lucru ce ne-a incomodat în principal pe noi”, a declarat Zsolt Muzsany, tehnicianul liderului, care a acordat o atenție specială întâlnirii cu Sântana: „Am pregătit special această partidă, noi cei din Oradea am fost cantonați de ieri la Criș cu tot ce trebuie. Deci, am putut fi pregătiți la cel mai înalt nivel pentru acest derby”.
Donca: „Un rezultat de egalitate era mai echitabil”
Sântana și tehnicianul ei nu au cules tocmai ce au semănat în derby-ul de pe Crișul Alb. „Roș-negrii” au avut o primă repriză foarte bună, după care au acuzat banca scurtă și determinarea amfitrionilor. „Un rezultat de egalitate era mai echitabil. Am avut o primă repriză bună, ocazii clare, dacă am fi marcat, altfel ar fi fost meciul. În a doua repriză, nu am reușit să jucăm decât în ultimul sfert de oră și nu a fost de ajuns. Dar, zic eu, confirmăm parcursul bun de până acum, nu luasem gol de mult timp. Îmi felicit jucătorii, au dat totul împotriva unei echipe cu jucători foarte buni, unii de ligi superioare, cu condiții deosebite. Noi, am fost cu banca goală, Martin, Stanciu și Istin sunt accidentați, iar Ginghină și Mateiu sunt plecați de la echipă, așa că nu am avut decât un fotbalist de câmp la dispoziție. Dar și așa, am stat bine în teren, păcat că am luat golul la capătul unei faze fixe. Știam că sunt periculoși pe astfel de faze, chiar ne-am pregătit special, dar tot am luat gol. Teședan a fost la locul potrivit și a marcat, putea să și rateze, dar, din păcate, a avut sânge rece”, a comentat Dinu Donca, prima înfrângere din campionat a echipei sale.
Sub privirile partenerilor de la Sapa Profiles
Derby-ul de la Chișineu-Criș a fost urmărit din tribună și de unul dintre partenerii clubului. Cornel Lina, directorul general al Sapa Profiles, a asistat, alături de echipa sa managerială, la a opta victorie consecutivă a băieților lui Zsolt Muzsnay. Firma din Chișineu Criș, specializată în pro­iectarea, extrudarea şi fabricarea pieselor și obiectelor din aluminiu le-a oferit „alb-albaștrilor” sprijin necon­diționat în atingerea obiectivului stagional, promovarea în Liga a III-a.
Crișul: Mucha – Fl. Drăgan, Pascariu, Pavel, Jude (46 Maghici) – Ciornei (55 Huțanu), Todea (60 Teședan), Clej, Gîlcă- Cigan, Modan (90+2 Hosu).
Unirea: Csurka – Toader, Pleșca, Peia, Paven – Bodea – Prică (74 Marc), Avrămuțiu, Vuin, Josan – Capătă.
Arbitri: Mircea Ardelean – Casian Băla, Emil Cristea.
Observatori: Marius Alexa, Vasile Rad.