Aproximativ 3.000 de spectatori au luat loc sâmbătă după-amiaza în tribunele Arenei Francisc Neuman, pe o vreme excelentă pentru fotbal, având sentimente mixte, alimentate de diferența de implicare mentală a celor două echipe: UTA era complet scăpată de orice griji în timp ce Mioveniul încă avea emoții în privința salvării directe de la retrogradare. Din această cauză nu puțini anticipau ca nivelul de concentrare diferit al celor două formații, să balanseze meciul către o surpriză negativă. Din fericire nu a fost cazul deoarece, fără să forțeze în mod special, UTA și-a impus jocul și a câștigat fără probleme. În ciuda diferenței minime, senzația era că se poate juca până a doua zi dimineața, fără ca oaspeții să poată pună în pericol poarta unui Balauru atât de relaxat încât și-a permis chiar două ieșiri în stilul Manuel Neuer, urmate de o preluare pe piept, aplaudată de public.

Otele către Ubbink: vezi peluza noastră? Acolo trebuie să meargă azi punctele (foto: uta-arad.ro)

UTA a început în trombă  iar Otele a aruncat tribunele în aer în minutul 3 însă din păcate golul său a fost invalidat pentru ofsaid. UTA a continuat să combine periculos în zona careului de 16 metri advers și la capătul primelor 10 minute va beneficia de o lovitură de la 11 metri. Ubbink a executat un corner de pe partea dreaptă, Rădescu ajunge al doilea la minge în duelul cu Erico și îl lovește pe acesta, arbitrul Mladinovici, foarte aproape de fază indicând fără ezitare punctul de la 11 metri. Probabil echipa a decis să-i ofere lui Batha șansa marcării primului gol în tricoul UTA-ei însă din păcate albanezul a ales o execuție care s-a vrut a fi plasată însă a fost doar una moale și cu traiectorie destul de ușor de blocat de portarul Popescu. După acest moment gazdele au părut puțin descumpănite, atmosfera din tribune s-a răcit și ea iar oaspeții au prins curaj, însă n-au reușit să creeze niciun fel de pericol la șuturile lui Rusu și Garutti. Între timp UTA îl pierde pe Benga, care a acuzat o durere la mușchii aductori și i-a lăsat locul lui Medjimorec.

Idriz Batha are un singur regret: n-a reușit primul lui gol în tricoul UTA-ei; nici chiar de la punctul cu var (foto: uta-arad.ro)

Treptat echipa noastră a repus stăpânire pe joc iar golul a venit, cum îi place lui Ionuț Badea să se exprime, „ca o consecință a acestui fapt“. În minutul 27 Ubbink (care mai avusese până atunci două pase filtrante de mare calitate, rămase nefinalizate) îl lansează excelent pe Miculescu în banda dreaptă, decarul UTA-ei centrează la firul ierbii în mijlocul careului însă Cardoso ratează șutul. Din fericire mingea ajunge la Otele, care o redirecționează către Vorobjovas venit complet liber din linia a doua iar lituanianul finalizează calm și precis la colțul lung: 1-0. UTA a continuat dominarea apoi, jucătorii descătușându-se și jucând în multe momente pentru public. Miculescu șutează de la marginea careului dar mingea e respinsă de portarul Popescu iar apoi, Otele nu reușește să ajungă la timp la o centrare excelentă de pe stânga a lui Ubbink. De remarcat faptul că neerlandezul a făcut o repriză excelentă, după mult timp, oferind numeroase pase de calitate colegilor dar și recuperând multe baloane la mijlocul terenului. Finalul de repriză a aparținut Mioveniului, care a ratat două ocazii bune, prin Lixandru, al cărui șut din poziție bună a fost deviat în corner și apoi prin Rusu care este blocat în ultimă instanță de Balauru, care i-a ieșit excelent în întâmpinare.

Desley Ubbink a redevenit pentru o repriză, fotbalistul pe care-l știam din prima parte a campionatului (foto: uta-arad.ro)

Partea a doua a început cu un șut periculos al lui Idriz Batha, care a trecut puțin pe lângă poartă. Însă pe măsură ce timpul trecea, echipa gazdă a făcut tot mai mult pasul în spate. Linia de apărare s-a lipit de multe ori de cea a careului propriu iar jucătorii din avanposturi au renunțat la pressing-ul din jumătatea adversă. Mioveniul a început să aibă mai mult posesia, să domine teritorial bucăți importante din meci însă fără a reuși să creeze pericol. UTA a sperat să surprindă pe contraatac dar apărându-se atât de jos în multe momente, era destul de greu să facă asta. În plus, mai mulți jucători au arătat o scădere vizibilă de randament față de prima repriză, aici încadrându-se Ubbink, Miculescu și chiar Otele. Cel mai mult s-a zbătut Cardoso, care însă a acuzat din plin postul nefamiliar în care a fost distribuit din nou de antrenor. Chiar și așa, „Mitică“ așa cum îi spun unii suporteri a încercat poarta în două rânduri, fără succes. Tot fără succes a fost și Otele cu un șut înșelător la colțul scurt, dar portarul oaspeților a fost din nou la atent.

Dumitru Cardoso s-a zbătut foarte mult dar din păcate sâmbătă n-a fost meciul lui (foto: uta-arad.ro)

În cele din urmă au venit și schimbările care au reaprins jocul către final. Pelici a schimbat sistemul, trecând de la cel cu 5 fundași la cel cu 4, oferind mai multe spații UTA-ei, în timp ce Ionuț Badea a introdus patru jucători proaspeți pe teren: Laukzemis, Matei, Isac și puștiul Rareș Pop, cel care a debutat în Liga 1 în meciul din deplasare de la Craiova. Ultimul a fost și cel mai periculos jucător al Bătrânei Doamne în această parte a meciului: a făcut ravagii pe partea dreaptă, fiind mereu mult prea iute decât adversarii săi direcți, la o astfel de fază Burnea faultându-l exasperat și alegându-se cu singurul cartonaș galben al meciului. Evoluția excelentă a puștiului putea fi încununată cu un gol extraordinar în minutul 86 când a pătruns pe zonă centrală, a preluat impecabil din alergare pe piept o minge pe care apoi a lovit-o necruțător cu piciorul stâng dar din păcate balonul a trecut milimetric pe lângă poartă; „fază de fotbalist“ cum se spune în jargonul stadioanelor. N-a fost singura ocazie a UTA-ei din finalul partidei. Vukcevic a intrat vijelios în careul advers lovind în plin o minge care i-a venit perfect, dar aceasta s-a dus puțin peste transversală. Florentin Matei putea să-și treacă și el numele pe lista marcatorilor dar deși aflat în poziție excelentă în mijlocul careului, în locul unei finalizări simple, a preferat câteva „floricele“ în plus și a fost blocat. Oaspeții au pus ceva presiune la câteva faze fixe însă n-au amenințat în niciun fel poarta lui Balauru astfel că meciul s-a încheiat cu victoria cât se poate de meritată a UTA-ei, jucătorii săi câștigându-și astfel și dreptul de a fi aplaudați și aclamați la finalul meciului.

Puștul Rareș Pop a electrizat finalul de meci (foto: uta-arad.ro)

UTA – CS Mioveni 1-0 (1-0)

A marcat: Vorbjovas (min. 27)

UTA: Balauru – Vukcevic, Erico, Benga (16. Medjimorec), Shlyakov -Vorobjovas, Batha, Ubbink (cpt) (79. Matei) – Miculescu (79. Pop), Cardoso (69. Laukzemis), Otele (79. Otele). Rezerve: Roșca – Dima, Baravykas, Dangubic. Antrenor: Ionuț Badea

Mioveni: Popescu – Balaur (75. Tomczyk), Scarlatache, Garutti – Rădescu (75. Burnea), Dumitriu, Lixandru (75. Toma), Trif (36. Oancea) – Raicea, Rusu (cpt), Sanoh (68. Blănaru). Rezerve: Ducan – Iacob, Vereș, Buziuc. Antrenor: Alexandru Pelici

Arbitri: Horia Mladinovici (București) – Mihai Marica (Bistrița), Daniel Mitruți (Craiova) – Ionuț Coza (Cernica).

Observator FRF: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) / Observator LPF: Ion Marin (București)

Cartonaș galben: Burnea (90)