Ieri au avut loc partide în competițiile fotbalistice rezervate juniorilor și desfășurate sub egida „Cupa României“. Dintre cele trei echipe arădene angrenate în aceste meciuri, doar UTA U19 s-a calificat mai departe, echipele U17 ale Academiei UTA și ACB Ineu fiind eliminate. Iată câteva amănunte de la aceste partide.

U19: LPS Bihorul Oradea – UTA 0-4 (0-2)

Golurile au fost marcate de Bulza, Ekmekci (penalty), Borcea și Mihai

UTA: Blaga – Bortiș , Opriș, Roșu, Codrea, Sarkozi, Mihai, Borcea, Botoroagă, Bulza, Ekmekci. Au mai jucat: Bota, Bercea, Bădău, Blaga, Rigo. Antrenori: Dinu Donca, Adi Ungur, Mihai Petcuț

U17: LPS Bihorul Oradea – UTA 2-1 (0-1)

Arădenii au deschis scorul prin Pașcalău. După pauză oaspeții au egalat și, pe finalul meciului, au reușit să înscrie golul victoriei și al calificării.

UTA: Malița – Ronai, Novac, Funkenhauzer, Manoilă, Caia, Călin, Vermeșan, Covaci, Pașcalău, Iurasciuc. Antrenor: Bogdan Oneț

U17: Poli Timișoara – ACB Ineu 12-11 (1-1; 1-0)

Gazdele au condus la pauză cu 1-0, având și alte numeroase ocazii de gol. Ratările s-au răzbunat și Ineul a egalat prin Bulboacă. Timișorenii au câștigat însă dramatic loteria penaltyurilor cu 11-10 și merg mai departe în competiție.

Ineu: Tulcan – Cioară, Pop, Bălteanu, Balazs, Gomboș, D. Covaciu, Bulboacă, Rucăreanu, Pocioian, Mitran. Au mai jucat: Bănățeanu, Al. Covaciu, Szoke. Antrenor: Dinu Maghici

(foto: uta-arad.ro)