Startul bun de sezon pe teren propriu al formației nou promovate în Liga 3-a s-a oprit sâmbătă. Formația din Filiași a reușit să plece cu toate punctele de la Pâncota, reușind să dea lovitura pe finalul partidei în plină perioadă de dominare a gazdelor.
Oaspeții au ratat prima ocazie după 20 de minute de joc, când lovitura de cap a lui Crușoveanu a trecut pe lângă poarta lui Iliescu. Gazdele au ratat până la pauză două bune ocazii, prin Bier și Vasinc, dar scorul a fost deschis de către oaspeți. La ultima fază înainte de odihnă, Badea a tras pe sub zid dintr-o lovitură liberă de la 17 metri, Iliescu a reușit să atingă balonul, dar mingea a intrat în plasă. 0-1, rezultat la pauză.
Același portar al Lipovei a intervenit foarte bine în debutul părții secunde la șutul puternic al lui Badea de la 25 de metri. La faza imediat următoare, gazdele puteau egala, dar Piț a ratat după centrarea bună a lui Trabalka. Același Piț a tras milimetric pe lângă bară înainte de golul egalizator. Cu 20 de minute înainte de final, Vasinc a fost faultat în careu de portarul Nedeianu și tot el a reușit să puncteze fără emoții. Lipova s-a aruncat în atac, încercând să dea lovitura, dar nu a reușit să își creeze ocazii periculoase. Mai mult, cu două minute înainte de final, Filiașiul a scăpat pe contraatac, iar Duma a punctat cu un șut la colțul lung, consființind scorul final și punând capăt seriei de invicibilitate a celor de la Lipova acasă, la Pîncota.
Lipova: Iliescu – Kocsis, Calvin, Pașcu, Stoin – Piț, Bier, S. Popa, Lăcustă (46 Mandache)– Vasinc, Trabalka (79 Filimon) .
Filiași: Nedeianu – Calu, Preda, Lupu, Tereche (85 Duma) – Crușoveanu – Tudor, D. Stancu, Chivu (90 Geanîmu), Badea (82 Borneci) – Dinu.
Arbtri: Dorian Barzuca (Lugoj) – Sergiu Albu, Sergiu Neichi (ambii din Satu Mare)
Observatori: Alexandru Rojnai (Alba Iulia), Antonie Burtea (Reșița)