Portugalia s-a calificat dramatic în sferturile de finală de la EURO 2024, după o victorie la penalty-uri împotriva Sloveniei la Frankfurt. După 0-0 la capătul primelor 120 de minute, cu un penalty ratat de Ronaldo în prelungiri, lusitanii s-au impus cu 3-0 la loviturile de departajare, unde portarul Diogo Costa a reușit să respingă toate cele trei execuții ale adversarilor.

Defensiva slovenă a rezistat foarte bine până la pauză şi portughezii au avut doar două oportunități notabile, o lovitură liberă a lui Ronaldo care a trecut puțin peste transversală şi un şut al lui Palhinha la ultima fază a reprizei, care a atins bara laterală.

Ronaldo a mai executat o lovitură liberă şi în minutul 55, dar de această dată şutul a fost pe direcția lui Oblak. Sesko l-a depăşit pe Pepe şi a scăpat singur cu Costa în minutul 61, dar a ratat complet execuția şi balonul s-a scurs pe lângă poartă. Ronaldo a irosit o nouă ocazie în minutul 89, când şutul său din unghi a fost prins de Oblak, iar meciul a intrat în prelungiri.

Prima oportunitate din timpul adițional i-a aparținut lui Verbic, al cărui șut a fost blocat de Dias. În minutul 103, Drkusic l-a faultat pe Jota în careu, iar Portugalia a primit penalty. După ce a ratat din toate pozițiile pe parcursul meciului, Ronaldo nu a reușit să puncteze nici măcar de la 11 metri, execuția sa fiind respinsă în bară de Oblak. În pauza dintre reprizele de prelungiri, veteranul lusitan a plâns la marginea terenului după oportunitatea irosită.

Slovenii au ratat o ocazie imensă în minutul 115: Sesko a profitat de o eroare uriașă a lui Pepe şi a scăpat singur cu Costa, dar goalkeeperul portughez a reușit să intervină. În ultimele minute nu s-a mai întâmplat nimic notabil, iar meciul a trecut la loviturile de departajare. Aici, portarul Diogo Costa a fost eroul lusitanilor, apărând toate cele trei penalty-uri executate de sloveni (Ilicic, Balkovec și Verbic), în timp ce Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes și Bernardo Silva au transformat.

Portugalia va juca în sferturi contra Franței, la Hamburg, vineri, de la ora 22:00.

Formaţii:

Portugalia: D. Costa – Cancelo (N. Semedo 117), R. Dias, Pepe (R. Neves 117), N. Mendes – B. Fernandes, Palhinha, Vitinha (D. Jota 65) – B. Silva, C. Ronaldo, R. Leao (F. Conceicao 76). Rezerve neutilizate: R. Patricio, Sa – Dalot, Inacio, J. Felix, P. Neto, J. Neves, Nunes, D. Pereira, G. Ramos, A. Silva. Selecționer: Roberto Martinez

Slovenia: Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Balkovec – Stojanovic (Verbic 87), Gnezda Cerin, Elsnik (Ilicic 106), Mlakar (Gorenc Stankovic 74) – Sporar (Celar 74), Sesko. Rezerve neutilizate: Belec, Vekic – Blazic, Brekalo, Horvat, Kurtic, Lovric, Vipotnik, Zeljkovic, Zugelj. Selecționer: Matjaz Kek

Arbitru: Daniele Orsato (Italia). Asistenți: Ciro Carbone, Alessandro Giallatini. Rezervă: Espen Eskås. VAR: Massimiliano Irrati, Paolo Valeri, Marco Fritz