sahFestivalul de șah arădean și-a încheiat partea dedicată copiilor. Au fost patru zile intense pentru cei mai mici pasionați ai sportului minții, a căror apetență s-a văzut din plin: 151 de jucători s-au înscris la turneul de la Palatul Cultural.
Cea mai mică grupă de vârstă, Under 8, s-a întins pe 9 runde, iar primii clasați în turneul băieților provin de la clubul arădean Vados.
Victor Moțiu a câștigat întrecerea (9p), fiind urmat de Iulian Mihai Anghel (7,5p). Podiumul a fost completat de Ioan Alexandru Arșinoaia (Mediator Giarmata Vii, 6,5p). La fete s-a impus sătmăreanca Irisz Hanna Hejja (Unio, 6,5p), urmată de Stephanie Mătăsaru (Giarmata, 6p) și Alexandra Maria Kiss (CSS 1 Timișoara, 6p).
Un puști german a fost triumfător la următoarea categorie de vârstă, Under 10. Dominik Gheng a terminat primul, cu 8 puncte. După el s-au clasat Mihnea Marian Juravle (ACS Dumbrăvița, 8p) și Alexandru Daniel Ungureanu (Flacăra Parța, 7p). Concursul fetelor a regăsit în frunte două sportive de la Vados: câștigătoarea Anca Maria Stoiu (5,5p) și a doua clasată Ioana Cecilia Pop (5,5). Pe locul trei a venit Irina Maria Iarca (Giarmata, 5p). S-au disputat tot 9 runde.
Categoria Under 16 (aici băieții și fetele au jucat împreună 7 runde) i-a revenit unei șahiste din Ungaria – Annamaria Marjanovics (6p). Pe doi a terminat marea speranță a șahului arădean, Bogdan David (Șah Club Vados, 6p), iar francezul Anand Gautier a fost al treilea.
Organizatorii au decis ca, la această categorie, să introducă o secțiune de premii speciale pentru jucătorii cu vârsta sub 12 ani. Primele trei locuri pentru băieți: danezul Jonas Bjerre (6p), Denis Dean Alboni (Clubul de șah Giroc, 4,5p), Lilian Gangan (Moldova, 4,5p). Fete: Petronela Alexandra Paraschiv (Giroc, 4p), Bianca Crăciun (Vados 4p), Tania Cosmina Moldovan (CSM Cluj Napoca).
Record de participare la Openul principal
242 de jucători din 16 țări joacă în aceste zile la Arad. Șahiști din Austria, Bosnia-Herțegovina, Bulgaria, Belarus, Danemarca, Germania, Ungaria, Israel, Islanda, Italia, Moldova, Norvegia, Serbia, Slovacia, Ucraina și România sunt la Palatul Cultural. Favoritul numărul 1 e GM Nikola Sedlak (Serbia), urmat de IM Konstantin Tarlev (Ucraina) și GM Imre Balog (Ungaria), ultimul fiind câștigătorul precedentelor două ediții ale Festivalului de șah arădean. Cel mai bine cotat jucător român e GM Andrei Murariu (AEM Luxten Timișoara), al patrulea favorit. Turneul principal a debutat sâmbătă și se încheie pe 9 august.