Liderul Șoimii Lipova a suferit prima înfrângere din acest sezon în etapa a IX-a, elevii lui Flavius Sabău pierzând cu 3-2 pe terenul lui CS Hunedoara, după o nouă partidă frustrantă din punct de vedere al ratărilor.
Oaspeții puteau deschide scorul în minutul 14, dar Trabalka a trimis mult peste poartă dintr-un penalty obținut de Rusu. Până la urmă, golgheterul Lipovei s-a revanșat și a înscris în minutul 26, cu un șut din 10 metri pe sub portarul Cobliș.
Avantajul a durat însă doar două minute: Bercu a făcut henț în careu, iar Tecsi a egalat de la punctul cu var. În ultimul minut al primei reprize, Rusu i-a pasat lui Sulea care, nemarcat din 6 metri, a adus echipa arădeană din nou în avantaj, 1-2 fiind și scorul pauzei.
Egalarea hunedorenilor a venit tot din lovitură de la 11 metri, în minutul 73: Filip l-a agățat pe Dan în careu și Tecsi a realizat dubla. Golul victoriei pentru gazde a fost înscris de Marcu, cu un șut în vinclu de la 15 metri, iar Lipova a plecat învinsă pentru prima oară în acest sezon.
În ciuda înfrângerii, „Șoimii” rămân pe primul loc, dar doar la golaveraj în fața Dumbrăviței. În următoarea etapă, elevii lui Sabău au meci pe teren propriu contra celor de la Millenium Giarmata.
Hunedoara: Cobliș – Bulardă, D. Creciunesc, Ionică, Doboș – Al. Dan, Herci – Bloj (C. Creciunesc 66, R. Popa 90+3), Al. Marcu, Marinca – Tecsi (Scânteie 89)
Lipova: D. Filip – Savin, Bercu, Vasiu, Filimon – Poiană, Dobrean (S. Popa 69), M. Popa, D. Rusu (Pașcu 86) – Sulea, Trabalka (Vasinc 63).
Arbitri: Dragoș Lunca – George Suciu (ambii din Cluj), Sergiu Corb (Zalău)
Observatori: Florin Mărginean (Alba Iulia), Florin Oglindoiu (Mehedinți).