Juventus a primit vizita UTA-ei, în cadrul etapei cu numărul 30 din eşalonul secund. Neînvinşi în actuala stagiune pe teren propriu, bucureştenii, lideri detaşaţi, plecau drept favoriţi în derby, dar arădenii s-au ridicat la nivelul adversarului, mai ales că aveau mare nevoie de cele trei puncte pentru a doua po­ziţie promovabilă. „Roș-albii” au fost conduşi şi au întors scorul, dar au irosit şi un penalty la 0-1.
Partida a început practic de la scorul de 1-0 pentru Juventus, după ce Liviu Băjenaru a executat impecabil o lovitură liberă în minutul 5. Fostul jucător al Oţelului a trimis direct în vinclu din marginea careului. Golul prematur nu a aprins partida, ci din contră. Prima jumătate de oră a fost lipsită de momente importante, cu excepţia accidentării suferite de marcatorul golului, schimbat de Mihăescu.
În minutul 33, UTA a primit o şansă de a reveni în meci. Chipirliu a comis un henţ în careu, iar cei 80 de fani veniţi de la Arad se pregăteau să sărbătorească egalarea. Căpitanul Gligor a şutat extrem de slab, iar mingea nu a prins nici măcar cadrul porţii. Totuși, chiar înainte de pauză, utiştii au beneficiat de o ultimă lovitură de la colţ. Copil a trimis în careu, Adili i-a întors balonul, a urmat centrarea, iar Curtuiuş a reluat dintre fundașii Juventusului, cu capul, sub transversală. A fost un moment psihologic al partidei care le-a „turnat plumb în ghete” jucătorilor de la Juventus.
Partea secundă a debutat la fel ca prima, cu un gol la prima ocazie importantă. Arădenii au beneficiat de o lovitură liberă din preajma careului advers, Copil i-a pasat lui Piccioni, acesta a deviat pentru Gligor, care a scăpat singur cu Stoian și l-a executat cu piciorul stâng.  „Remontada” arădeană era înfăptuită deja și era doar minutul 48. Conforn alteptărilor, Juventus a dominat restul partidei, dar fără
să-şi materializeze ocaziile create. Cele mai periculoase i-au aparținut lui Chipirliu, care – însă – nu și-a cadrat loviturile cu capul din poziții excelente, ori Miron l-a blocat la timp. În ultimele 20 de minute, oaspeții rar au ieșit din jumătatea proprie, au avut și o semi-ocazie la capul puțin peste poartă a lui Curtuiuș. Cert este că „roș-albii” au rezistat eroic și s-au întors acasă cu trei puncte imense. Mâine, de la ora 17, are din nou treabă la Șiria, cu Olimpia Satu Mare.
Juventus: Stoian – Beţa, Wallace, Morariu, Carabela (Al. Roşca 64’) – Fl. Ştefan, Bărbulescu – Călinţaru, Băjenaru (Mihăescu 28’, Hurdubei 64’), Buhăescu – Chipirliu. Antrenor: Daniel Opriţa
UTA: Miron – Adili (Filaret 63’), Al. Manea, Gligor, Copaci (Burlă 46’) – Stahl, I. Tănase, D. Copil, D. Muntean – Curtuiuş, Piccioni (Strătilă 58’). Antrenor: Laurenţiu Roşu
Arbitri: Florin Andrei (Târgu Mureş) – Romică Bîrdeş (Piteşti), Valentin Dumitru (Gherghiţa – Prahova)
Observatori: Vasile Bratu (Slobozia), Lucian Carjă (Constanţa)