UTA a debutat în noul sezon din Superligă cu o remiză, 1-1, la Galați împotriva nou-promovatei Oțelul. La finalul unei prime reprize echilibrate, arădenii au deschis scorul prin șutul frumos de la distanță al lui Rareș Pop, dar partea a doua a aparținut aproape în totalitate gazdelor. Mai întâi, Alexandru Pop a reușit să egaleze, iar apoi Iacob a apărat un penalty executat de Cisotti.

Meciul a început cu ocazii la ambele porți în decurs de patru minute. Mai întâi, Al. Pop a avansat în jumătatea UTA-ei și a tras din afara careului, însă exact pe direcția lui Iacob. La faza imediat următoare, Cooper a obținut o lovitură liberă, Fabry a executat foarte bine, însă a lovit bara porții apărate de Stoian. Iacob a intervenit din nou mai apoi, când a prins șutul trimis din cădere de fostul său coechipier de la Arad, Octavian Ursu. Următoarea ocazie a aparținut UTA-ei, în minutul 25, când Cooper a trimis mult peste dintr-o poziție excelentă. Meciul a continuat într-o notă echilibrată și se părea că prima repriză se va încheia cu scor alb, dar la ultima fază „roș-albii” au deschis scorul. Fabry a executat o lovitură liberă din partea stângă, defensiva gălățeană a respins până la Rareș Pop, care a evitat un adversar și a trimis un șut superb de la 25 de metri, aproape de vinclul porții lui Stoian.

Echipa lui Dorinel Munteanu a ieșit mai hotărâtă de la vestiare, ajutată și de intrarea în joc al lui Bodișteanu, și a ratat două ocazii mari prin Zhelev și Teles. Presiunea a dat roade în minutul 62, când Alexandru Pop a reușit să egaleze. Bodișteanu a avansat prin defensiva utistă și i-a trimis lui Teles, portughezul a pasat mai departe pentru fostul jucător de la Unirea Dej, iar acesta l-a învins pe Iacob cu un șut din unghi sub transversală. În minutul 75, Oțelul a primit penalty după un henț comis de Isac la un corner. A executat italianul Cisotti, care a tras pe centrul porții, iar Iacob a reușit să își salveze echipa, respingând cu piciorul. Gălățenii au ratat o ocazie uriașă în minutul 87, când Cîrjan a profitat de neatenția lui Markov și a scăpat singur cu Iacob, dar a trimis peste dintr-o poziție foarte bună. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil și „roș-albii” smulg o remiză în prima rundă.

În a doua etapă a sezonului, UTA va juca pe teren propriu împotriva lui CFR Cluj, vineri, 21 iulie, de la ora 21:30.

Oțelul: Stoian – Zhelev, Lopez, Yabre, Rus – Cisotti, Neagu (Zivulic 79), Teles (Gaitan 90+3) – Ursu (Bodișteanu 46), Fatai (Cîrjan 46), Al. Pop (Jardan 72). Rezerve neutilizate: A. Păun – Farcaș, Ghiocel, Nedelea. Antrenor: Dorinel Munteanu

UTA: Fl. Iacob – Roganovic, Benga, Markov, Abeid – R. Pop (Mustacă 77), Carp (Stahl 56), Cr. Mihai (Isac 60), Dumitrașcu – Fabry (Postolachi 77) – Cooper (Leidsman 46). Rezerve neutilizate: Kucher – Iurasciuc, Ekmekci, Nortey. Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Andrei Chivulete (București) – Sebastian Gheorghe (Suceava), Mihăiță Necula (București). Rezervă: Vlad Băban (Iași).

Camera VAR: Florin Andrei (Târgu-Mureș), Claudiu Marcu (Constanța).

Observator FRF: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe)

Observator LPF: Ioan Mironaș (Piatra Neamț).