După Spania – Germania 2-1, și în al doilea sfert de finală de la EURO 2024, cel dintre Portugalia și Franța, s-au disputat prelungiri, iar acest duel a ajuns chiar la loviturile de departajare. După 0-0 la capătul celor 120 de minute, elevii lui Didier Deschamps au reușit să se impună cu 5-3 la penalty-uri, unde singura ratare i-a aparținut lui Joao Felix. Ca și în restul partidelor de la acest turneu final, „Les Bleus” nu au impresionat, dar au făcut destul pentru a se califica mai departe.

Lusitanii au controlat jocul în startul partidei, dar primul şut pe spaţiul porţii a fost al francezilor, prin fundașul Hernandez, care a tras de la distanță, însă exact pe centru, iar Costa nu a avut probleme. Avea să rămână singura minge cadrată din prima parte, care s-a încheiat cu scor alb.

Maignan a fost nevoit să intervină în minutul 61 pentru a bloca șutul bun trimis de Fernandes, iar apoi Cancelo a ratat spațiul porții cu o execuție din careu. Portarul francez a avut o nouă intervenție excelentă după două minute, la execuția lui Vitinha din câțiva metri, după care a blocat și încercarea lui Ronaldo de a trimite cu călcâiul. Ocaziile portughezilor au fost urmate de două faze periculoase și la poarta lui Costa, însă șutul lui Kolo Muani a fost blocat de Dias, iar Camavinga a trimis puțin pe lângă. Timpul regulamentar s-a încheiat cu un șut al lui Mbappe prins de goalkeeperului lusitan, iar meciul a intrat în prelungiri.

Primele 15 minute au trecut fără vreun șut pe poartă, iar la pauză în prelungiri Deschamps l-a înlocuit surprinzător pe Kylian Mbappe. Lusitanii au ratat încă două oportunități mai apoi, prin Joao Felix, care a trimis pe lângă cu o lovitură de cap, și Nuno Mendes, care l-a luat la țintă pe Maignan de la marginea careului la ultima fază. Așadar, meciul a trecut la loviturile de departajare, unde toți cei cinci executanți ai Franței (Dembele, Fofana, Kounde, Barcola și Hernandez) au transformat, în timp ce pentru Portugalia au marcat doar Cristiano Ronaldo, Bernardo Silva și Nuno Mendes, execuția lui Joao Felix lovind bara.

Așadar, „Les Bleus” vor întâlni Spania în semifinala de la Munchen, care se va disputa marți, de la ora 22:00.

Portugalia: D. Costa – Cancelo (Semedo 74), Pepe, R. Dias, N. Mendes – Vitinha (M. Nunes 119), Palhinha (R. Neves 90+2), B. Fernandes (F. Conceicao 74)- B. Silva, C. Ronaldo, R. Leao (J. Felix 106). Rezerve neutilizate: Patricio, Sa – D. Jota, Dalot, Inacio, P. Neto, J. Neves, D. Pereira, G. Ramos, A. Silva. Selecționer: Roberto Martinez

Franța: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, Hernandez – Tchouameni, Kante, Camavinga (Fofana 91) – Griezmann (Dembele 67) – Kolo Muani (M. Thuram 86), Mbappe (Barcola 106). Rezerve neutilizate: Areola, Samba – Clauss, Coman, Giroud, Konate, F. Mendy, Pavard, Zaire-Emery. Selecționer: Didier Deschamps

Arbitru: Michael Oliver (Anglia). Asistenți: Stuart Burt, Dan Cook. Rezervă: Szymon Marciniak. VAR: Pol van Boekel, David Coote, Tomasz Kwiatkowski