Vicecampioana Germaniei, VfL Wolfsburg, a învins echipa belgiană KAA Gent cu scorul de 3-2 (1-0), miercuri seara, în deplasare, şi este favorită la calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.
Wolfsburg a condus cu 3-0, prin golurile marcate de Julian Draxler (44, 54) şi Max Kruse (60) şi ar fi putut tranşa calificarea încă din tur, dacă nu primea două goluri în ultimele zece minute de joc, campioana Belgiei marcând prin Sven Kums (80) şi rezerva Kalifa Coulibaly (89).
Real Madrid a făcut un pas important spre calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri, după ce a învins-o pe AS Roma cu scorul de 2-0 (0-0), pe Stadio Olimpico, în prima manşă a opti­milor.
Madrilenii s-au impus prin golurile marcate de Cristiano Ronaldo (57), Jese (86), acesta din urmă la doar patru minute de la intrarea sa pe gazon.