Se spune că echipa câștigătoare nu se schimbă dar iată că Ionuț Badea n-a schimbat nici la înfrângere, trimițând în teren aceeași formulă ca în înfrângerea de marți cu Chindia, dar așezată puțin diferit, în sistem 4-2-3-1, cu Dumitru Cardoso vârf. S-a dovedit a fi o alegere câștigătoare pentru că UTA a reușit să câștige al treilea meci din ultimele patru disputate pe teren propriu.

Partida a început cu un mesaj afișat de galeria UTA-ei ”Stay Strong Ukraine”, aplaudat de întreg stadionul. În teren UTA începe avântat și în minutul 5 Shlyakov cade în careu, un stadion întreg vede penalty doar Andrei Chivulete este de altă părere. UTA continuă să domine dar Mioveniul se apără grupat și exact, încercând chiar să iasă la joc de câte ori are ocazia. La o astfel de fază în minutul 20 Shlyakov intră umăr la umăr la Tomczyk dar Chivulete vede fault și indică punctul cu var. Sanoh execută impecabil și e 0-1

UTA acuză șocul primirii golului; atacă dar fără luciditate și cu multe greșeli tehnice. Centrările curg în careul lui Popescu și una dintre ele îl găsește în sfârșit pe Miculescu în minutul 30 dar decarul nostru alunecă și nu reușește decât să împingă în portarul advers. Vorobjovas e și el aproape de gol în minutul 34 dar șutul său puternic de la 20 de metri este respins de Popescu. Îl imită Batha câteva minute mai târziu dar torpila sa e deviată în corner. Din cornerul rezultat mingea e respinsă cu mâna de Tomczyk, Chivulete lasă inițial jocul să continue dar apoi se răzgândește și dictează penalty. Execută Cardoso calm și e 1-1!

Între timp căpitanul oaspeților, Iacob, îi lasă locul accidentat lui Balaur, care la prima fază se alege și cu un cartonaș galben pentru fault la portar. Otele are o trecere braziliană în banda stângă dar Miculescu ajunge prea târziu la centrare. Presiunea UTA-ei e totală dar lipsește luciditatea la ultima pasă. Batha șutează din nou de la distanță dar mingea trece peste poartă. Repriza se încheie cu 1-1.

Repriza a doua începe cu UTA atacând la poarta dinspre peluza galeriei. Otele se prăbușește în careu dar nu obține penalty în schimb încinge atmosfera în stadion. Mare ocazie pentru UTA în minutul 53: Ubbink execută excelent un corner de pe dreapta, Erico se înalță imperial dar reia cu capul pe lângă poartă din 7-8 metri. Dominarea UTA-ei continuă cu accent în special pe flancul stâng unde Otele își terorizează adversarii.

Vine și golul UTA-ei în minutul 63. Benga îl angajează pe Miculescu în careu, acesta întoarce la Cardoso care prelungește în fața porții și Otele prin alunecare împinge balonul în plasă. UTA continuă atacurile. Cardoso și Otele încep să se simtă tot mai bine unul pe celălalt. Oaspeții își arată și ei colții în minutul 70 când Iacob ratează ieșirea la un corner dar din fericire colegii săi sunt atenți și resping.

Pelici face două schimbări, introducându-i pe Dumitriu și Coșereanu. Răspunde și Badea cu Ongaro în locul lui Cardoso Oaspeții încep să forțeze și lasă spații care sunt unt pe pâine pe contraatacurile UTA-ei. La unul dintre aceste Ongaro este aproape de gol dar șutul său din unghi lovește plasa laterală. Peste doar două minute același Ongaro îl servește ideal pe Miculescu dar acesta din marginea careului mic trage în portar.

Antrenorul oaspeților își schimbă propria modificare și îl trimite pe fostul utist Voinea în locul lui Balaur. Intră și Wright în locul lui Sanoh. Tot UTA e mai periculoasă însă după o combinație Ongaro – Otele dar șutul nigerianului e deviat în corner. A fost ultima fază a lui Otele care e schimbat cu noua achiziție, Florentin Matei. UTA ratează ocazia de a se desprinde după un contraatac pe axa Ubbink – Ongaro – Vukcevic dar muntenegreanul singur cu Popescu îl ia la țintă pe portarul advers. Intră și Dima în prelungiri în locul lui Ubbink. Meciul se încheie cu stadionul cântând în picioare, UTA încheie sezonul regular cu o victorie: 2-1 scor final.

UTA: Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Shlyakov – Vorobjovas, Batha, – Miculescu, Ubbink (cpt) (90+3 Dima), Otele (85. Matei)- Cardoso (74. Ongaro). Rezerve: Balauru – Pătlăgică, Baravykas, Hrezdac, Dangubic, Laukzemis. Antrenor: Ionuț Badea

Mioveni: Popescu – Lixandru, Iacob (cpt) (39. Balaur 78. Voinea), Garutti – Oancea, Panait (70. Dumitriu), Vereș, Trif – Blănaru (70. Coșereanu), Tomczyik, Sanoh (78. Wright). Rezerve: Ducan – Șerbănică, Dat, Rădescu. Antrenor: Alexandru Pelici

Arbitri: Andrei Chivulete (București) – Stelian Slabu (Brașov), Ionuț Bobe (București) – Andrei Moroiță (Ploiești). Observatori: Arbitri – Ioan Onicaș (Zalău) / Joc – Marian Ivan (Brașov)

Au marcat: Cardoso (40 – pen), Otele (63) / Sanoh (21 – pen)

Cartonașe galbene: Shlyakov, Ubbink / Balaur