În a doua etapă a play-out-ului din Superligă, UTA a remizat, scor 0-0, pe terenul Universității Cluj. Partida de pe Cluj Arena a fost una echilibrată, cu puține faze de poartă, iar după acest egal, „roș-albii” au ajuns la 24 de puncte și vor rămâne pe locul 2 în play-out.

Singura fază importantă din prima jumătate de oră a aparținut gazdelor, însă voleul trimis de Roguljic de la 18 metri a trecut puțin pe lângă bara din dreapta lui Kucher. Marco Rus a introdus balonul în poarta UTA-ei în minutul 37 după o fază lucrată de Nistor și Roguljic, însă tușierul a ridicat fanionul pentru o poziție de offside în care se afla jucătorul croat. Arădenii au avut o primă șansă în minutul 39, când Fabry l-a lansat pe Morar în careul advers, dar șutul cu pâmântul trimis de acesta a fost prins de goalkeeperul Gertmonas. Finalul de repriză a fost puțin mai animat, însă cele două formații nu au reușit să înscrie și la pauză s-a intrat cu scor alb.

Prima oportunitate a părții secunde i-a aparținut lui Eric Omondi. După o lovitură liberă executată de Fabry, Stolnik a deviat până la fotbalistul kenyan, care a încercat să îl lobeze pe portarul Gertmonas, însă lituanianul a reușit să respingă în corner. În minutul 71, gazdele au avut două ocazii importante. Mai întâi, Benga a blocat un șut trimis de Nistor de la marginea careului, iar la următoarea acțiune, Bic a tras de la 25 de metri și Kucher a respins excelent. Goalkeeperul ucrainean a intervenit din nou în minutul 83, la un șut al lui Roger din unghi, care fusese și deviat de Căpușă, iar apoi Daniel Popa a trimis peste poartă. În minutul 90, Masoero a alunecat și a pierdut balonul în fața lui Ezekiel, după care l-a faultat pe atacantul UTA-ei, iar arbitrul Florin Andrei i-a acordat cartonașul roșu fotbalistului sudamerican. Din nefericire, arădenii nu au avut timp să profite de omul în plus, iar partida s-a încheiat fără goluri.

În a treia etapă din play-out, utiștii vor juca pe teren propriu împotriva ultimei clasate FC Botoșani. Duelul va avea loc vineri, 5 aprilie, de la ora 17:30.

„U” Cluj: Gertmonas – Oancea (Anselmo 73), Masoero, Kelven, Roger – Simion (B. Mitrea 90+2), Bic (Doukoure 73) – Roguljic (D. Popa 63), Nistor, Chipciu – M. Rus (Silaghi 73). Rezerve neutilizate: Gorcea – Chinteș, Fossati, V. Gheorghe, Mitrea, Pițian, Techereș. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

UTA: Kucher – Căpușă, Stolnik, Benga, Rodrigues – C. Mihai, Pedro (Lopez 90+1) – R. Pop (Ezekiel 46), Fabry (Freitas 63), Omondi – Tudorie (Morar 23). Rezerve neutilizate: Lungu-Bocean – Conte, David, Vulturar, Iurasciuc. Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Florin Andrei (Târgu Mureș) – Adrian Popescu (Craiova), Alexandru Vodă (Alba Iulia). Rezervă: Florin Mazilu (Satu Mare)

Camera VAR: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș), Ionel Dumitru (Gheorghița – Prahova)

Observator FRF: Sorin Boca (Iași)

Observator LPF: Claudiu Boaru (Mediaș)