UTA a remizat cu Universitatea Cluj, scor 0-0, în meciul disputat la Arad în cadrul etapei cu numărul 3 din Superligă. Partida a fost foarte echilibrată, dar şi extrem de anostă, cu puține faze periculoase la cele două porți. Oaspeții au avut un plus la capitolul posesie, dar ocaziile mai mari au fost ale arădenilor, prin Cîmpanu şi Fabry, care, din păcate, nu au reuşit să marcheze.

În minutul 5, Râpă a centrat din dreapta, iar Fabry a trimis peste poartă cu capul. Jocul a fost echilibrat mai apoi şi lipsit aproape în totalitate de faze periculoase, cu excepția unor şuturi de la distanță trimise de Fabry şi Mihai, însă ambele au fost prinse fără probleme de portarul Gertmonas. Prima ocazie a clujenilor a venit în prelungirile reprizei, când şutul din unghi al lui Tchassem a fost blocat de Conte. La pauză s-a intrat cu scor alb, după o primă parte în care cele două echipe au arătat foarte puțin.

Introdus la pauză de Mircea Rednic, Cîmpanu a ratat o ocazie imensă după doar un minut, când şutul său din careu a fost respins de pe linia porții de I. Cristea. În minutul 65, Omondi a avansat în careu şi i-a trimis înapoi lui Fabry, al cărui şut a trecut puțin pe lângă. Ultima jumătate de oră a fost anostă, cu puține faze de poartă, iar duelul s-a încheiat 0-0.

Pentru utişti urmează meciul de la Clinceni contra Unirii Slobozia, care se va disputa luni, 5 august, de la ora 19:00.

UTA: Iliev – Râpă, Conte, Benga, Trif – Cr. Mihai (Halaf 81), Van Durmen – Costache (Cîmpanu 46), Fabry (An. David 69), Omondi – Ezekiel (J. Pedro 69). Rezerve neutilizate: R. Popa – Rodrigues, Stanciu, Ekmekci, Iurasciuc, R. Cristea. Antrenor: Mircea Rednic

„U” Cluj: Gertmonas – Boboc, Masoero, I. Cristea, A. Chipciu – Rață (Codrea 62), O. Popescu (Simion 62), Bic – Nistor (Oancea 73), Blănuță (Şfaiţ 81), Tchassem (Thiam 62). Rezerve neutilizate: Gorcea – A. Ștefan, B. Mitrea, M. Moraru, Al. Bota, Silaghi. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Arbitri: István Kovács (Carei) – George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel) și Marius Badea (Râmnicu Vâlcea). Rezervă: George Cătălin Roman (Timișoara)

Camera VAR: Iulian Călin (Ștefănești), Ferencz Tunyogi (Zalău).

Observator FRF: Ioan Onicaș (Zalău)

Observator LPF: Florin Bătrânu (Timișoara).