România a remizat cu Slovacia la Frankfurt, scor 1-1, rezultat excepțional pentru „tricolori”, care au profitat și de egalul dintre Ucraina și Belgia și au încheiat Grupa E de la EURO 2024 pe primul loc. Ondrej Duda a deschis scorul pentru slovaci în minutul 22, dar Răzvan Marin a egalat înainte de pauză dintr-o lovitură de la 11 metri. Pentru prima dată la acest turneu final, arădeanul Dennis Man nu a fost titular, fiind introdus pe teren în minutul 66 în locul lui Ianis Hagi. Elevii lui Edward Iordănescu își vor afla adversara din optimi în această seară, variantele fiind Olanda și Slovenia, meciul urmând a avea loc pe 2 iulie, la Munchen.

Prima oportunitate a partidei a aparţinut României, în minutul 11: după o combinație în careu cu Coman, Rațiu a tras la poartă, Dubravka a respins până la Hagi, iar acesta a trimis peste poartă. În minutul 22, Haraslin a executat o lovitură liberă din lateral stânga, iar balonul a trecut puţin pe lângă, dar la următoarea fază Slovacia a reușit să înscrie. Kucka a centrat bine din dreapta, iar Ondrej Duda, liber în careu, a trimis o lovitură de cap în plasa porții lui Niță. Din fericire pentru fanii României, avantajul slovacilor nu a rezistat nici măcar un sfert de oră. În minutul 35, Hancko l-a faultat pe Hagi pe linia careului, iar inițial arbitrul Siebert a acordat lovitură liberă, dar după o verificare în camera VAR s-a stabilit că intervenția a fost în suprafața de pedeapsă și „tricolorii” au beneficiat de o lovitură de la 11 metri. Răzvan Marin a transformat fără emoții și România avea din nou scor de calificare, care s-a menținut până la pauză.

Repriza secundă a fost lipsită aproape în totalitate de faze de poartă, semn că ambele formații au fost mulțumite cu remiza, rezultat care le califică mai departe. Toate echipele din Grupa E au obținut patru puncte, dar România a terminat pe primul loc deoarece a avut același golaveraj (+1) și mai multe goluri marcate decât Belgia (patru față de două). Slovacia, cu golaveraj 3-3, a încheiat pe locul 3, iar Ucraina (golaveraj 2-4) este eliminată.

Slovacia: Dubravka – Pekarik (Gyomber 90+2), Vavro, Skriniar, Hancko – Duda (Bero 90+2), Lobotka, Kucka – Schranz (Duris 78), Strelec (Bozenik 70), Haraslin (Suslov 70). Rezerve neutilizate: Ravas, Rodak – Benes, De Marco, Hrosovsky, Kosa, Obert, Rigo, Sauer, Tupta. Selecționer: Francesco Calzona

România: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – R.Marin, M. Marin (A. Rus 86), Stanciu – I. Hagi (Man 66), Drăguș (Pușcaș 67), Coman (Sorescu 58). Rezerve neutilizate: H. Moldovan, Târnovanu – Alibec, Bîrligea, Cicâldău, Mihăilă, Mogoș, Nedelcearu, Olaru, Racovițan, Șut. Selecționer: Edward Iordănescu

Arbitru: Daniel Siebert (Germania). Asistenți: Jan Seidel, Rafael Foltyn. Rezervă: Felix Zwayer. VAR: Bastian Dankert, Christian Dingert. Massimiliano Irrati