În primul meci din exilul la Oradea, UTA a remizat cu Rapid, scor 2-2, după o partidă cu multe evenimente. Rareș Pop și debutantul Kevin Luckassen au punctat pentru arădeni, în timp ce pentru oaspeți nigerianul Funsho Bamgboye a înscris de două ori. La scorul de 1-1, Stolnik a trimis un balon spre poarta Rapidului, care a trecut linia înainte de a fi respins de Borza, însă arbitrii din camera VAR au decis că nu a fost gol.

Împinşi de la spate de un stadion „Iuliu Bodola” plin, utiştii au început bine jocul şi au avut mai multe faze periculoase în careul advers în primele zece minute, însă fundașii Rapidului și portarul Moldovan s-au descurcat bine. Din păcate, dominarea arădenilor nu s-a concretizat și cei care au marcat primii au fost oaspeții. Pe un contraatac, mingea a ajuns la Petrila în partea stângă, acesta a avansat în careu și i-a centrat lui Funsho Bamgboye în fața porții, iar nigerianul a îndeplinit o simplă formalitate din 6 metri. Egalarea UTA-ei a venit șapte minute mai târziu și tot pe un contraatac. După un corner al Rapidului, Stahl a respins până la Freitas, care i-a pasat lui Micovschi, acesta i-a trimis înapoi brazilianului, iar Freitas l-a găsit perfect pe Rareș Pop la 20 de metri, juniorul arădenilor a avansat în careu și l-a învins pe Moldovan. „Roș-albii” au ratat o nouă ocazie mare după gol, prin Micovschi, al cărui șut puternic din 16 metri a fost respins în corner de portarul Rapidului. În minutul 42, utiștii au crezut că au intrat în avantaj. La un corner, balonul a trecut pe la mai mulți jucători ai arădenilor înainte de a ajunge la Stolnik în patru metri, croatul a trimis spre poartă, iar Borza a respins din spatele liniei. După o verificare în camera VAR, brigada de arbitri a decis că nu e gol. Croatul a mai ratat o ocazie imediat după, când lovitura sa de cap a trecut puțin peste, iar în minutul 45, Rapidul a făcut 2-1. Petrila a pasat printre fundașii UTA-ei pentru Funsho Bamgboye, iar africanul a trimis pe sub Iacob din 10 metri și a realizat „dubla”, stabilind și scorul pauzei.

Prima jumătate de oră a reprizei secunde a trecut fără vreo fază importantă la cele două porți, iar în minutul 75 a venit, de nicăieri, golul egalizator. Aly Abeid, intrat de doar trei minute pe gazon, a trimis o pasă cu efect pentru Ofosu în partea dreaptă, Borza s-a păcălit și nu l-a urmărit pe german, care a centrat perfect în fața porții, de unde Kevin Luckassen a împins balonul în plasă. Aflat la debut in tricoul UTA-ei, olandezul a marcat chiar împotriva echipei care a renunțat la el la finalul sezonului trecut. În minutul 83, Petrila a centrat dintr-o lovitură liberă pentru Papeau, iar francezul a trimis cu capul exact pe direcția lui Iacob. Ultima ocazie a aparținut Rapidului, în al patrulea minut de prelungiri, când Borza a tras de la distanță puțin pe lângă poarta UTA-ei.

Pentru elevii lui Mircea Rednic urmează două meciuri în deplasare: restanța cu Farul, joi, 26 octombrie, de la ora 20:00 și meciul de la Craiova cu FCU, duminică, 29 octombrie, de la ora 14:00.

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Stolnik, Benga, Dumitrașcu (Abeid 72) – Carp (C. Mihai 46) – Stahl (Ofosu 46), R.Pop (Omondi 72), Freitas, Micovschi – Luckassen (Rodrigues 79). Rezerve neutilizate: Kucher – Markov, Iurasciuc, Marku. Antrenor: Mircea Rednic

Rapid: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Oaidă, Albu (Kait 87), Al. Ioniță II (B. Valle 79)– Petrila (Pănoiu 87), Stan (Papeau 72), Bamgboye. Rezerve neutilizate: Drăghia – D. Grigore, Onea, El Sawy, Cîrjan. Antrenor: Cristiano Bergodi

Arbitri: Horațiu Feșnic – Alexandru Cerei (ambii din Cluj), Valentin Avram (București). Rezervă: Florin Mazilu (Satu Mare).

Camera VAR: Florin Andrei (Târgu Mureș) și Doru Lucaciu (Cluj).

Observator FRF: Octavian Șovre (Satu Mare)

Delegat LPF: Eduard Alexandru (Ploiești)