judoJudoka arădeni au cules medalii la sfarşitul săptămânii trecute, atât pe plan naţional, cât şi internaţional.
La Gyor (Ungaria) a avut loc Cupa Europei la categoria U15. David Nagy (LPS Arad) a ocupat locul 2 la categoria +81 kg, în timp ce Kinga Bleicziffer (CSM Arad) a fost a V-a la categoria +63 kg. Sportivii au fost însoţiţi de profesorul Arpad Nagy.
În altă ordine de idei, la Sibiu a avut loc CN U14. Cristian Iurasciuc, Robert Blaş (ambii LPS Arad) şi David Turc (CSM Arad) au cucerit medalii de bronz. Pe locul 5 s-au clasat Raul Lacatoş (Nădlac), Ioana Zach (Ghioroc) şi Eduard Gall (LPS).
De asemenea, echipa Euoregiunii V s-a clasat pe locul 5, în formulă regăsindu-se şi arădenii: Adrian Boncea, Raul Rusu, Cristian Iurasciuc, Albert Dominic, Robert Blaş, Denis Cucuiat, Eduard Gall, Raul Lacatoş şi David Turc. Sportivii amintiţi au fost însoţiţi la Sibiu de antrenorii: Mihai Telechi, Dorin Drimbe şi Adrian Rău.