Mulțumim Mircea Lucescu!!!

Magnificul Lucescu nu a schimbat jucătorii la națională, dar i-a redăruit fotbalul. Cu o echipă extrem de puternică și imprevizibilă, precum cea a Lituaniei, România a luptat din greu pentru victorie. Modificările lui Lucescu au adus însă victoria României, Hagi și-a demonstrat clasa, iar Mitriță a arătat că încrederea antrenorului este pe deplin meritată. Nici Târnovanu nu a avut un meci ușor, paradele sale salvându-ne de câteva goluri.

Dennis Man a bifat în această seară meciul 30 în tricoul primei reprezentative. Nu a jucat rău, s-a zbătut, însă nu i-a intrat în poartă. De altfel, a fost schimbat în repriza a doua cu Ianis Hagi. Băiatul Regelui le-a dat peste nas contestatarilor săi, arătându-și clasa. Hagi a fost cel care a forțat un penalty spre finalul meciului, imediat după anularea unui gol lituanienilor, iar Răzvan Marin înscrie pentru 2-1.

În minutul 4, Mihăilă a marcat din postură de 1 la 1 cu portarul advers. Extrema stânga a primit o pasă genială de la Nicolae Stanciu.

Lituania a egalat în minutul 33, când Kukys a înscris la colțul scurt, după o acțiune colectivă a naționalei lituaniene, care a surprins apărarea României.

În minutele de prelungire, Alex Mitriță, introdus și el după pauză, marchează cu un șut la colțul lung, singur cu portarul, după o combinație rapidă cu Denis Alibec.

România: Târnovanu – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – M. Marin – Man, Stanciu, Răzvan Marin, Mihăilă – Drăguș;

Selecționer: Mircea Lucescu.

Rezerve: Niță, L. Popescu – Manea, Ghiță, Alibec, Chipciu, Hagi, Coman, Artean, Olaru, Mitriță, Sorescu.

Lituania: Gertmonas – Sirvys, Girdvainis, Lakiatas, Tutuskinas, Lasickas – Matulevicius, Slivka, Vorobjovas, Dolznikov – Kukys.

Rezerve: Bertasius, Mikelionis, Milasius, Kazukolovas, Upstas, Paulauskas, Kalinauskas, Vareika, Verbickas, Paulauskas, Barauskas, Antanavicius

Selecționer: Edgaras Jankauskas.