După eșecul de luni, 1-2 contra campioanei din Bosnia-Herțegovina, Borac Banja Luka, UTA a pierdut și contra lui FK Sarajevo, formație care a ocupat locul 4 în sezonul trecut în campionatul aceleiași țări. „Roș-albii” au condus cu 1-0 la pauză, dar în repriza secundă adversarii au fost mai buni, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 3-1 pentru echipa din capitala Bosniei.

Prima repriză a fost controlată în mare măsură de UTA, iar singurul gol marcat înainte de pauză a aparținut arădenilor. În minutul 34, Ibrahima Conte a punctat cu o lovitură de cap puternică după un corner executat de Fabry. După schimbările produse în debutul părții secunde, FK Sarajevo a arătat mult mai bine și a reușit să marcheze de trei ori. Mai întâi, Hamza Čataković a egalat cu un șut pe centrul porții, la capătul unei faze de contraatac în care i-a depășit pe Pedro și Anișorac, apoi Amar Beganović și-a adus echipa în avantaj cu un șut în cros, iar scorul final a fost stabilit de Nemanja Anđušić, care a transformat un penalty acordat după un henț comis în careu de Rodrigues.

Antrenorul secund al UTA-ei, Ștefan Boroș, a oferit câteva cuvinte la finalul partidei: „Un test bun pentru noi, ne continuăm pregătirea fizică și tactică a echipei. Am întâlnit o echipă agresivă, în fața căreia ne-am îndeplinit obiectivele pe care ni le-am propus. Nu am avut jucători accidentați, ceea ce este foarte bine și așteptăm următorul meci. Am avut o primă repriză foarte bună, după care… Trebuie să ținem cont că toți jucătorii trec printr-un program intens de cantonament. Am avut antrenamente foarte bune, jucătorii sunt încărcați din punct de vedere muscular și fizic. Poate în repriza a doua nu am intrat cu aceeași atitudine cu care am terminat prima repriză și asta s-a văzut puțin. Dar, una peste alta, au fost și aspecte pozitive în acest meci. Până la meciul de mâine o să discutăm și o să încercăm, împreună cu Coach, să punem la punct anumite aspecte și încercăm să îndreptăm lucrurile ce nu au mers azi. Iar mâine urmează un nou test, un nou antrenament pentru noi, în ceea ce ne dorim să pregătim pentru campionat”

Inițial, arădenii ar fi trebuit să-i întâlnească duminică pe sârbii de la Napredak Krusevac în ultimul amical din cantonament, dar acesta a fost anulat, iar UTA va încheia perioada de pregătire cu un joc împotriva celor de la ASK Voitsberg (formație nou-promovată în Liga a II-a din Austria), care va avea loc mâine, de la ora 19:00 (ora României).

UTA: Iliev (60 R. Popa) – Râpă (A. David 60), Conte, Benga, Anișorac (Trif 60) – C. Mihai (Ekmekci 73), Van Durmen (J. Pedro 55) – Samson (Calotă 30, Rodrigues 55), Fabry (Halaf 60), Omondi (Calotă 73) – Ezekiel (R. Cristea 60).

FK Sarajevo: Rogic – Unusic, Mujkic, Durickovic, Durakovic – Alajmovic, Julardzija – Matanovic, Mehmedovic, Ristic – Catakovic. Au mai jucat: Rockov Musija – Kyeremeh, Guliashvili, Ristic, Beganovic, Nurkovic, Andjusic, Celik, Jovic, Đorđević