UTA revine cu un punct de la Cluj după ce a remizat, scor 0-0, cu CFR, în partida disputată în această seară pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”. Gazdele au dominat autoritar prima repriză, însă în partea secundă au existat ocazii la ambele porți. Cele două formații au avut și câte o bară, prin Tachtsidis, respectiv Căpușă.

Clujenii au fost echipa mai periculoasă în debutul partidei, iar prima ocazie i-a aparținut lui Avounou, care a tras puțin pe lângă din careu după o centrare a lui Otele în minutul 13. Acelaşi Avounou a trimis cu capul puţin pe lângă poartă şapte minute mai târziu, iar la faza imediat următoare, Muhar l-a testat pe Iacob cu un șut de la distanță, dar goalkeeperul UTA-ei a reușit să respingă în corner. CFR a controlat destul de autoritar jocul până la pauză, însă defensiva arădeană a rezistat. De cealaltă parte, utiștii au contat foarte puțin din punct de vedere ofensiv, neavând nicio ocazie mare în primul mitan.

Repriza secundă a început cu o nouă ocazie a gazdelor, lovitura de cap a lui Otele trecând de puțin pe lângă bara porții lui Iacob. Prima oportunitate cu adevărat importantă a UTA-ei a venit un minut mai târziu, din partea lui Mihai, care a tras de la 20 de metri, însă pe lângă poartă. În minutul 61, Omondi a centrat din stânga, balonul a traversat careul și a ajuns în dreapta la Căpușă, a cărui execuție a lovit bara din dreapta lui Sava. „Feroviarii” au replicat imediat: Avounou a centrat în careu pentru Juricic, aflat în poziție bună, dar lovitura de cap a bosniacului a fost slabă, exact pe direcția lui Iacob. Gazdele au lovit și ele bara în minutul 72, prin grecul Tachtsidis, care a lovit stâlpul din dreapta lui Iacob cu un șut pe jos de la marginea careului. Abia intrat pe teren, Camora l-a testat pe Iacob cu un șut puternic de la distanță, însă căpitanul arădenilor a respins excelent. Bîrligea a înscris în minutul 87, însă reușita a fost anulată corect pentru un offside la Otele. După un minut, Omondi i-a trimis lui Fabry în careul advers, slovacul a centrat pentru Carp, însă fotbalistul din Republica Moldova a trimis peste poartă.

Pentru utiști urmează o partidă pe teren propriu cu FC Hermannstadt, care se va disputa sâmbătă, 2 decembrie, de la ora 14:00, pe stadionul „Iuliu Bodola” din Oradea.

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Kresic, M. Ilie, Morgan (Camora 82) – Muhar, Tachtsidis, Cvek (Deac 56) – Avounou (Fica 70) – Otele, Juricic (Bîrligea 70). Rezerve neutilizate: Hindrich – Boben, R. Filip, Lucaci, L. Mihai. Antrenor: Andrea Mandorlini

UTA: Fl. Iacob – Conte, Benga, Stolnik – Căpușă, Freitas (Marku 80), C. Mihai, Micovschi (Abeid 80) – R. Pop (Omondi 46) – Luckassen (Carp 46), Cooper (Fabry 86). Rezerve neutilizate: Kucher – Rodrigues, Stahl, Iurasciuc. Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov) – Marius Badea (Râmnicu Vâlcea), Valentin Dumitru (Gherghiţa – Prahova). Rezervă: George Găman (Craiova)

Camera VAR: Szabolcs Kovasc (Carei) și Andrei Moroiță (Ploiești).

Observator FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara)

Delegat LPF: Romulus Gabor (Hunedoara)