UTA s-a impus cu mari emoții în duelul cu CS Mioveni de pe „Motorul”, chiar dacă arădenii au dominat clar partida până în ultimele 15 minute. S-a încheiat 2-1, „dubla” lui Ciprian Rus și intervențiile de pe final ale portarului Orlic fiind decisive în economia rezultatului.

În prima jumătate de oră s-a jucat mai mult la poarta oaspeților, dar șuturile utiștilor fie au trecut pe lângă, fie au fost pradă ușoară pentru portarul Croitoru. Asta până în minutul 32, când Miculescu l-a găsit pe Rus în careu cu o pasă perfectă, iar golgheterul UTA-ei a reluat acrobatic, din voleu, direct în plasa porții pentru 1-0.

Prima ocazie a argeșenilor i-a aparținut lui Lazăr, care a tras puțin peste transversală de la 23 de metri. UTA a mai avut o șansă până la pauză, dar Enescu a ratat complet șutul de la marginea careului după o fază lucrată de Miculescu și Rus, iar prima repriză s-a încheiat cu „alb-roșii” în avantaj minim.

Meciul s-a reluat tot cu echipa arădeană la timonă, Cipri Rus fiind în continuare cel mai periculos om de pe teren. Acesta putea dubla avantajul UTA-ei în minutul 62, dar șutul său din 12 metri a fost respins de portarul Croitoru. Până la urmă, golgheterul UTA-ei a înscris din nou, în minutul 77: arădenii au plecat pe o contră, Rus a combinat la marginea careului cu Costin, după care a trimis un șut perfect, în plasa laterală a porții lui Croitoru și elevii lui Ionuț Popa aveau 2-0.

Întâlnirea a devenit și una tensionată, arbitrul fiind nevoit să dea cinci galbene în repriza secundă, dintre care două lui David Miculescu, care astfel a primit primul său cartonaș roșu la seniori. Pe lângă acesta, sâmbătă cu Daco-Getica vor lipsi și Enescu (suspendat) și Manea, care a căzut rău la un contact cu un adversar și a ieșit de pe teren pe targă, cu o accidentare destul de gravă la genunchi.

După eliminarea lui Miculescu, oaspeții au atacat în valuri și au fost răsplătiți în minutul 87, când Coulibaly l-a faultat în careu pe Rădescu, iar Balint a tras perfect din penalty, Orlic fiind neputincios cu toate că a ghicit colțul. Mai apoi, portarul austriac al UTA-ei avea să se remarce cu un reflex miraculos la lovitura de cap a lui Rădescu și cu o nouă intervenție un minut mai târziu, la șutul din doar 7 metri al lui Coșereanu.

Pe final, la UTA a debutat și Damian Isac, unul dintre cei mai talentați membri ai generației 2001, din care au făcut pasul deja la prima echipă David Miculescu și Denis Hrezdac.

Așadar scor final 2-1 și UTA urcă pe locul 9, iar sâmbătă va primi vizita bucureștenilor de la Daco-Getica, partidă teoretic mai facilă decât cea de astăzi.

UTA: Orlic – Manea (D. Popa 73), El Hasni, Benga, Copaci – Enescu (Isac 90+3), Coulibaly – Costin, Miculescu, Stahl (Oprea 84) – Rus. Antrenor: Ionuț Popa. Rezerve neutilizate:  Bodea – Suslak, Dan, R. Iuga

Mioveni: Croitoru – Kilyen, Celea, Burnea, Alexe – Lazăr, I. Năstăsie (Al. Neagu 82) – Rădescu, Al. Popescu (R. Drugă 82), Ayza (Coșereanu 71) – Balint. Antrenor: Iordan Eftimie Rezerve neutilizate: Sima – Trașcu, Gherghe, Comănescu.

Arbitri: Vladimir Nagy (Aiud) – Călin Cimpoieru (Lugoj), Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea). Rezervă: Aurel Vărzan (Timișoara).

Observatori FRF: Zaharia Ciev (Timișoara) și Radu Bîtea (Oradea).