Meciul a început într-o atmosferă extraordinară, cu ambele galerii în formă mare, avantajul arădenilor fiind dublat și de contribuția celor două tribune. În teren UTA a început agresiv dar Dinamo a avut prima fază de poartă dar Buleică a tras peste poarta lui Iacob din lateral dreapta. În galeria arădeană se aprind torțe și fumigeme. Vine și prima ocazie a UTA-ei. În minutul 11, Isac recuperează o minge la mijlocul terenului, din piciorul unui adversar, îl lansează excelent pe Dangubic cu o diagonală de pestte 30 de metri dar croatul, rămas singur cu Figueiredo ușor lateral stânga, plasează mingea cu latul pe lângă poartă. Peste 7 minute Roger execută un corner de pe partea dreaptă, Batha vine liber la colțul scurt dar reia cu capul pe lângă poartă. Între timp cele două galerii își transmit mesaje de bine, atât lor cât și prietenilor de la Steaua respectiv U. Cluj. În teren, Cosmin Matei îl pleznește cu brațul peste față pe Roger dar este iertat de galben de centralul Cătălin Popa.

Dublă ocazie pentru UTA în minutul 23. Laukzemis în poziție foarte bună în mijlocul careului se încurcă în minge, aceasta ajunge la Roger care îl găsește în poziție bună pe Isac dar mijlocașul UTA-ei trage pe lângă poartă. UTA domină dar senzația e că nu are pedala de accelerație apăsată până la podea. Dincolo, cel puțin pentru moment, pare că discursul despre păsărele al lui Stoican și-a făcut efectul pentru că jucătorii în verde par determinați deși realizările tehnice lipsesc.

Dangubic marchează dar din nou, la fel ca în meciul cu Gaz Metan Mediaș, golul este anulat pentru offside. Laukzemis inventează un călcâi pentru Vukcevic dar muntenegreanul e deposedat la câțiva metri de poartă. Tot el centrează excelent în minutul 37 dar lovitura de cap a lui Dangubic e direct pe Figueiredo. Dinamoviștii creează și ei pericol dar Iacob iese bine în fața lui Ivanovksi.

Dinamo rămâne în 10 în minutul 42 după ce Ehmann ia al doilea galben. Stadionul explodează simțind momentul psihologic. Dangubic e împins în careu dar Cătălin Popa consideră că un penalty ar fi fost prea mult în acel context. Din păcate în ciuda presiunii UTA nu mai are timp să concretizeze și prima repriză se încheie cu 0-0.

Repriza a doua începe tot cu UTA periculoasă. Shlyakov centrează în 6 metri, Laukzemis vine bine la colțul scurt dar reia din plonjon cu capul pe lângă poartă. Iacob ne dă emoții cu o ieșire aproximativă pe centrare dar din fericire oaspeții nu profită. Ubbink îl lansează bine pe Laukzemis în careu dar lituanianul nu reușește nici de data asta să ia startul la timp. Peluza arădeană aprinde din nou torțe însă lumina și focul trebuie să apară în jocul echipei care arată dezlânat și crispat.

Badea îl trimite în sfârșit pe Otele în teren în locul lui Laukzemis, Roger scapă liber în stânga dar alege o continuare neinspirată în spate la Ubbink și oportunitatea e irosită. Otele croșetează un adversar în centru dar trage mult peste poartă. Dinamo începe să tragă de timp deși e abia minutul 60. Ghininul continuă însă. Roger prinde un voleu cu stângul dar mingea lovește transversala. Otele reține mingea între trei adversari dar șutează slab și Figuereido prinde. Angoasa crește în stadion. Vukcevic face un slalom pe tușa dreaptă, centrează în fața porții, mingea rămâne blocată în careul de 6 metri de unde un dinamovist o împinge în corner.

Intră și Cardoso pentru ultimele 20 de minute. Mai periculoasă însă e Dinamo la o minge care se plimbă periculos prin careul nostru mic. Minutele trec și UTA nu reușește să creeze nimic, jucătorii în roșu par să fi intrat într-o transă care le blocheaază toate abilitățile. Oaspeții fragmentează excesiv jocul dar Răuță o comite și el precum Ehmann și din minutul 78 Dinamo rămâne în 9 oameni. Însă degeaba avantajul numeric dacă jucătorii UTA-ei fac greșeli neforțate și inexplicabile. Din păcate a obosit și publicul, oamenii put și simplu s-au săturat de chinul acesta care îl suportă meci de meci. Mingile plouă în careul lui Dinamo dar fără sens. Ubbink trage mult peste poartă din poziție bună. Roger reia cu capul pe lângă poartă o centrare a lui Shlyakov.

De la margine se arată 5 minute de prelungiri. Neptința UTA-ei e greu de privit. Chiar și așa golul putea cădea în final dar dintr-o mare aglomerație de jucători în careul de 6 metri, Roger împinge balonul în bară.

UTA: Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Shlyakov – Batha, Isac – Ubbink (cpt), Roger, Dangubic (71. Cardoso) – Laukzemis. (56. Otele) Rezerve: Balauru – Baravykas, Medjimorec, Dima, Hrezdac,Vorobjovas, Mercioiu. Antrenor: Ionuț Badea

Dinamo: Figueiredo – Buleică, Patriche, Ehmann, Jovanovic (60. Crețu), A. Radu – Ivanov, Răuță (cpt), Pierret – C. Matei (86. Borcea), Ivanovksi (90+2 Grigore). Rezerve: Fara – Giafer, Amzar, Bordușanu, Bani, Celar. Antrenor: Flavius Stoican

Arbitri: Cătălin Popa (Pitești) – Adrian Vornicu (Iași), Romică Bîrdeș (Pitești) – Florin Andrei (Târgu Mureș). Observatori: Arbitri – Szekely Zoltan (Baia Mare); Joc – Ion Craiu (București)

Cartonașe galbene: Ehmann (2), Răuță (2), Figueiredo

Cartonaș roșu: Ehmann, Răuță