Reprezentativa Under 18 a României a câștigat ieri cu 3-1 prima partidă amicală disputată în compania selecționatei similare a Muntenegrului.
Laurențiu Roșu a selecționat trei jucători de la echipele arădene pentru meciurile din această săptămână, iar toți au prins minute în prima dispută, însă niciunul nu a fost titular: lipovanul Denis Rusu a fost introdus în minutul 24, iar utiștii David Miculescu și Damian Isac au intrat în minutele 46, respectiv 82.
Cătălin Vaida a reușit o „dublă”, iar Aurel June a stabilit scorul final. Gazdele au avut un penalty în minutul 19, însă Luis Ludoșan a apărat, păstrând avantajul tricolorilor. Muntenegrenii au punctat și ei o dată, însă victoria a aparținut reprezentativei noastre.
România: Ludoșan – Sîrbu, Tand (Marin 60), Boloca (Dragomir 86), Dumitrescu (Costache 86) – Enache (Isac 82), Vraciu (Niță
60) – Toma (Rusu 24), Mitrea (Miculescu 46), Marrone (Dumitru 60) – Vaida (June 75). Antrenor: Laurențiu Roșu
Partida s-a disputat la Podgo­rica, pe stadionul echipei din Liga 2, Mladost Ljeskopolje.
Revanșa este programată azi, de la ora locală 11:00, pe stadionul liderului actual din Liga 1, OFK Titograd.