Ca și în precedentele partide interne, Șoimii Lipova s-a cam jucat cu focul. De data aceasta, Hunedoara a fost echipa ce a dat emoții în Podgorie cu un 0-1 la pauză, dar „alb-albaștrii” și-au asigurat victoria în primele 7 minute din actul secund.
Cum s-au marcat golurile:
0-1 (min. 9): R. Cristian a transformat un penalty obținut de Iacob din duelul cu Dobrean
1-1 (min. 48): Trabalka îi așează mingea lui Rusu, care șutează din 10 metri lateral stânga sub transversală
2-1 (min. 51): Rusu pasează pentru Istrate în 13 metri, iar fostul băcăuan șutează pe jos de la 13 metri
3-1 (min. 53): M. Popa trimite o pasă liftată pentru Trabalka în 6 metri și acesta șutează imparabil
4-1 (min. 80): Rusu a driblat pe stânga și a șutat în fata porții, de unde Trabalka a pus corpul la un metru : 4-1!
Lipova: D. Filip – Stoin (88 Nagy), Calvin, Bercu, Filimon – Poiană (83 Obrad), Dobrean (66 Lazea), M. Popa, D. Rusu – Istrate – Trabalka (85 Marton).
FC Hunedoara: Jurcă – Cr. Creciunesc (81 Peter), Ionică, D. Creciunesc, Trășcan – D. Herci (59 Dulap), Al. Dan (74 Ciucurescu) -Fl. Iacob, R. Cristian (56 Tecsi), Marinca – Bloj.