În media albaneză au apărut informații conformă cărora Erion Hoxhallari, unul dintre fundașii centrali ai campioanei Albaniei, KF Tirana, ar fi semnat deja un precontract cu UTA, echipă unde ar urma să-l reîntâlnească pe Idriz Batha, pe care l-a avut coleg la echipa de club timp de două sezoane.

Erion Hoxhallari are 26 de ani, este fundaș central de picior stâng și poate evolua și pe postul de fundaș sau mijlocaș stânga. Conform transfermarkt, Hoxhallari are o cotă de 400.000 de euro. Fundașul este un produs al celor de la KF Tirana și de-a lungul timpului a mai evoluat sub formă de împrumut la juniorii clubului austriac Grazer AK dar și în Albania la KF Teuta și KF Laci. Are în total 226 de prezențe în prima ligă albaneză și 34 în Cupa Albaniei. Palmaresul lui cuprinde 13 goluri marcate dar și 62 de cartonașe galbene plus 6 roșii. În acest sezon a fost titular indiscutabil și purtător al banderolei de căpitan al echipei, îmbrăcând tricoul echipei de 31 de ori în campionat și o dată în cupă. În campionat are un gol marcat, trei pase decisive și 6 cartonașe galbene iar în meciul de cupă a contabilizat singura eliminare din acest sezon, în urma cumulului de cartonașe galbene.

Posibilul viitor component al Bătrânei Doamne are și puțină experiență internațională la nivel de club, jucând 7 partide în preliminariile Europa League și una în preliminariile Champions League. În prima competiție menționată are și un gol marcat, în 2018, împotriva ciprioților de la Anorthosis Famagusta. După 18 partide jucate în reprezentativele de juniori și tineret ale Albaniei, a debutat în naționala mare a țării sale pe 11 noiembrie 2020, într-un meci cu Kosovo, câștigat cu 2-1, în care a jucat 45 de minute pe postul de fundaș stânga. Deși apoi a mai strâns selecții, nu a mai intrat pe teren decât în două partide, ambele în toamna anului trecut, când a jucat 12 minute în victoria cu Ungaria (1-0) și 90 de minute în succesul cu Andorra (tot 1-0), partide în care a evoluat ca fundaș central.

În acest moment, UTA are doi fundași centrali securizați pentru sezonul viitor: Alexandru Benga și Erico da Silva. Până acum  Vinko Medjimorec nu și-a prelungit înțelegerea cu UTA iar situația lui Constantin Dima este incertă în condițiile în care fundașul de 22 de ani mai are contract încă un an cu UTA însă a evoluat foarte puțin iar în urmă cu două săptămâni chiar a avut o tentativă de a solicita rezilierea contractului tocmai din această cauză.