Turcia este ultima formație calificată în sferturile EURO 2024 după ce a trecut cu 2-1 de Austria în meciul disputat la Leipzig. Eroul serii a fost fundașul central Demiral, cu o „dublă”, în timp ce pentru adversari a punctat Gregoritsch. Toate cele trei reușite au fost marcate la capătul unor lovituri de colț.

După mai puțin de un minut, Merih Demiral a împins balonul în poarta adversă, profitând de haosul produs în defensiva austriacă de cornerul lui Guler. Baumgartner a ratat prima ocazie a echipei sale în minutul 5, când a trimis puțin pe lângă, iar duelul s-a calmat mai apoi, cu elevii lui Rangnick dominând steril până la pauză, fără să pună în pericol poarta Turciei.

Austriecii au început repriza secundă cu câteva acțiuni periculoase în careul advers, dar defensiva turcă s-a descurcat foarte bine. În minutul 59, formația din „Țara Semilunei” și-a dublat avantajul, după un scenariu similar cu cel de la primul gol. Guler a centrat din corner, iar Merih Demiral s-a înălțat între doi fundași și a marcat cu capul. Austria a redus din diferență în minutul 66, tot după o lovitură de colț. Sabitzer a centrat, iar Posch a deviat pentru Michael Gregoritsch, care a introdus balonul în poartă din câțiva metri. „Das Team” a forțat apoi în căutarea egalării și a ratat o ocazie imensă în minutul 90+5, când portarul Gunok a intervenit formidabil la lovitura de cap a lui Baumgartner.

Turcia va întâlni Olanda în sferturi, meciul urmând a avea loc sâmbătă, de la ora 22:00, la Berlin.

Austria: Pentz – Posch, Danso, Lienhart (Wober 65), Mwene (Prass 46) – Seiwald, Sabitzer – Laimer (Grillitsch 65), Baumgartner, Schmid (Gregoritsch 46) – Arnautovic. Rezerve neutilizate: Lindner, Hedl – Entrup, Daniliuc, Grull, Kainz, Querfeld, Seidl, Weimann. Selecționer: Ralf Rangnick

Turcia: Gunok – Muldur, Bardakci, Demiral, Kadioglu – Yuksek (Ozcan 58), Ayhan – Yilmaz, Kokcu (Kahveci 83), Yildiz (Akturkoglu 78) – Guler (Yokușlu 78). Rezerve neutilizate: Bayindir, Cakir – Akgun, Celik, Kaplan, Kilicsoy, Tosun, Yazici, Yildirim. Selecționer: Vincenzo Montella

Arbitru: Artur Soares Dias (Portugalia). Asistenți: Paulo Soares, Pedro Ribeiro. Rezervă: Mykola Balakin. VAR: Tiago Martins, Juan Martínez Munuera, Massimiliano Irrati