UTA a ajuns la cinci remize consecutive pe teren propriu în acest sezon de Superligă, după 1-1 cu FC Hermannstadt în meciul din etapa a noua. Aurelian Chițu a deschis scorul pe Arena „Francisc Neuman” cu o lovitură de cap, iar portughezul Joao Pedro a egalat situația pe tabelă din penalty.

Arădenii au avut o primă oportunitate încă din minutul 1, când şutul lui Fabry a fost deviat de Găman și a lovit bara porții sibienilor. După alte faze periculoase, finalizate însă nefast de Kadiri, Omondi și Fabry, oaspeții au lovit și ei bara, în minutul 26, prin fostul utist Oroian. Finalul primei părți a fost mai echilibrat, cu un plus la capitolul posesie pentru „roș-albi”, însă fără mare pericol la poarta lui Căbuz, iar la pauză s-a intrat cu scor alb.

Eroul startului de repriză a fost portarul UTA-ei, Robert Popa, care a reușit să intervină la trei șuturi foarte periculoase trimise de Balaure, Deaconu și Chițu. Goalkeeperul arădenilor nu a mai avut ce face însă în minutul 63, când Balaure a centrat din dreapta și Aurelian Chițu a trimis imparabil cu capul la colțul lung. Mircea Rednic l-a introdus în minutul 71 pe Joao Pedro, iar impactul portughezului a fost unul imediat. După un corner al „roș-albilor”, mingea a ajuns la fotbalistul lusitan, al cărui șut a fost respins cu mâna de Găman, iar arbitrul Ionuț Coza a dictat lovitură de la 11 metri. Același Joao Pedro a executat și a transformat fără probleme, egalând situația pe tabelă. Până la final nu s-a mai înscris, iar UTA rămâne pe locul 14 la sfârșitul acestei runde.

Pentru utiști urmează un nou meci pe teren propriu, luni, 23 septembrie, de la ora 18:00, împotriva Politehnicii Iași.

UTA: R. Popa – Tsouka (Râpă 84), Poulolo, Benga, Trif – Hrezdac (J. Pedro 71), Van Durmen – Costache (Cîmpanu 46), Fabry (Ghezali 71), Omondi – Kadiri (Ezekiel 59). Pe bancă: Mitrovic – Conte, C. Mihai, Borcea, Mabea, Dumiter. Antrenor: Mircea Rednic

Hermannstadt: Căbuz – Oroian (Antwi 81), V. Găman, Ionuț Stoica, T. Goncalves – Ivanov – Balaure (Neguț 75), Murgia, R. Deaconu (Biceanu 75), Ianis Stoica (R. Popescu 75) – Chițu (S. Buș 81). Pe bancă: I. Pop, Muțiu – Bejan, D. Iancu, Căpușă, Luca, Kujabi. Antrenor: Marius Măldărășanu

Arbitri: Ionuț Coza (Cernica-Ilfov) – George Neacșu (Câmpulung Muscel), Andrei Constantinescu (București). Rezervă: Sorin Vădana (Cluj)

Camera VAR: Cătălin Popa (Pitești), Marius Omuț (Satu Mare)

Observator FRF: Marian Salomir (Cluj)

Delegat LPF: Romulus Gabor (Hunedoara)