Slovenia – Serbia 1-1

Serbia rămâne în cărţi pentru o calificare în optimile EURO, după ce a reuşit să smulgă o remiză contra Sloveniei în ultimele secunde ale partidei, care s-a încheiat cu scorul de 1-1.

În prima repriză nu s-a înscris, cea mai mare oportunitate aparținându-i lui Elsnik, care a lovit bara în minutul 38. Mingea a ricoșat apoi la Sesko, care a trimis peste poartă. Același Sesko a trimis bine de la distanță în minutul 60, însă Rajkovic a reușit să respingă. Portarul sârb nu a mai avut ce face în minutul 69 însă, când Elsnik a centrat în fața porții, iar Zan Karnicnik a înscris. Mitrovic a ratat o mare ocazie trei minute mai târziu, când a lovit bara, iar duelul părea că se îndreaptă spre o victorie a Sloveniei, prima din istoria acestei naționale la un turneu final. Nu avea să fie așa însă: în minutul 90+5 Ilic a centrat bine din corner, iar Luka Jovic a punctat cu o lovitură de cap, stabilind scorul final.

Slovenia: Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Janza – Stojanovic (Verbic 64), Gnezda Cerin, Elsnik (Brekalo 90+1), Mlakar (Gorenc Stankovic 64) – Sporar, Sesko (Vipotnik 76). Rezerve neutilizate: Vekic, Belec – Balkovec, Blazic, , Celar, Horvat, Ilicic, Kurtic, Lovric, Zeljkovic, Zugelj. Selecționer: Matjaz Kek

Serbia: Rajkovic – Veljkovic, Milenkovic, Pavlovic – Zivkovic (Birmancevic 82), Ilic, Lukic (S. Milinkovic-Savic 64), Mladenovic (Gacinovic 46) – Tadic (Samardzic 82) – Vlahovic (Jovic 64), Mitrovic. Rezerve neutilizate: V. Milinkovic-Savic, Petrovic – Babic, Gudelj, Kostic, Maksimovic, Mijailovic, Ratkov, Spajic, Stojic. Selecționer: Dragan Stojkovic

Arbitru: Istvan Kovacs (România). Asistenți: Vasile Marinescu, Ovidiu Artene. Rezervă: Espen Eskas. VAR: Pol van Boekel, Rob Dieperink, Marco Fritz

Danemarca – Anglia 1-1

Ca și în meciul de debut contra Serbiei (1-0), Anglia a dezamăgit cumplit, însă de această dată nu a reușit nici măcar să obțină o victorie la limită. Danemarca a oferit o replică mai bună formației antrenate de Gareth Southgate și a reușit să impună remiza, 1-1, însă după aspectul jocului putea chiar să învingă.

Englezii au deschis scorul în minutul 18, prin Harry Kane. Walker a profitat de neatenția lui Kristiansen și i-a luat fața acestuia în partea dreaptă, după care a trimis în careu, unde Christensen a deviat nefericit, exact la atacantul lui Bayern, iar acesta a profitat și a marcat din câțiva metri. Britanicii s-au retras inexplicabil după golul marcat, iar danezii au profitat și au egalat în minutul 34. Kristiansen a interceptat o pasă trimisă de Kane și i-a pasat lui Morten Hjulmand, care l-a învins pe Pickford cu un șut excelent de la distanță, care a lovit și bara înainte de a intra în poartă.

După pauză, Anglia a avut o mare ocazie, împotriva cursului jocului, când Foden a lovit bara, iar apoi singurele faze periculoase au fost la poarta lui Pickford, care a fost testat în repetate rânduri de șuturile de la distanță trimise de fotbaliștii lui Hjulmand. Până la urmă, cele două formații nu au mai înscris și Grupa C rămâne foarte echilibrată înainte de ultima rundă. Marți, de la ora 22:00, Anglia va întâlni Slovenia, la Koln, iar Danemarca va juca împotriva Serbiei la Munchen.

Danemarca: Schmeichel – Andersen, Christensen, Vestergaard – Maehle, Hjulmand (Norgaard 82), Hojbjerg, Kristiansen (Bah 57) – Eriksen (Skov Olsen 82) – Hojlund (Poulsen 67), Wind (Damsgaard 57). Rezerve neutilizate: Hermansen, Ronnow – Bruun Larsen, Dolberg, Dreyer, Jensen, Kjaer, Kristensen, Jorgensen. Selecționer: Kasper Hjulmand

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guehi, Trippier – Alexander-Arnold (Gallagher 54), Rice – Saka (Eze 69), Bellingham, Foden (Bowen 69) – Kane (Watkins 69). Rezerve neutilizate: Henderson, Ramsdale – Wharton, Toney, Palmer, Mainoo, Konsa, Gordon, Gomez, Dunk. Selecționer: Gareth Southgate

Arbitru: Artur Dias (Portugalia). Asistenți: Paulo Soares, Pedro Ribeiro. Rezervă: Mykola Balakin. VAR: Tiago Martins, Alejandro Hernández, Juan Martínez Munuera

Spania – Italia 1-0

Într-o reeditare a semifinalei de la EURO 2020, Spania a învins Italia cu 1-0, după un autogol al lui Calafiori. Chiar dacă singurul gol al întâlnirii a venit cu o oarecare doză de șansă, „La Roja” s-a aflat în control pe întreaga durată a jocului și diferența putea fi mult mai mare.

Ibericii au dominat autoritar prima repriză şi au creat mai multe faze periculoase, însă Pedri, Williams sau Ruiz nu au reuşit să îl învingă pe Donnarumma. Campioana europeană a fost aproape inexistentă în atac, având un singur şut, trimis mult peste poartă de Chiesa.

Partea secundă a început cu o nouă ratare a spaniolilor, de această dată prin Pedri, iar dacă ibericii n-au reușit să îl învingă pe Donnarumma, a făcut-o un coleg de-al acestuia. În minutul 55, Williams a centrat din partea stângă, portarul italian a deviat mingea, care s-a lovit de piciorul lui Riccardo Calafiori și a intrat în poartă. După o nouă oportunitate irosită de Williams, care a trimis în bară, jocul s-a echilibrat oarecum, însă fără ca fotbaliștii italieni să se apropie periculos de poarta lui Simon. În prelungiri, Perez a ratat încă două șanse pentru Spania, ambele din postură de singur cu portarul, în timp ce campioana en-titre a mai avut o mică speranță la un corner, care însă nu avea să aducă nimic. Victoria asigură Spaniei primul loc în Grupa B, în timp ce Italia are nevoie de măcar un punct din meciul contra Croației pentru a fi sigură de calificarea în optimi.

Spania: Simon – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Pedri (Baena 71), Rodri, F. Ruiz (Merino 90+4) – Yamal (F. Torres 71), Morata (Oyarzabal 78), Williams (Perez 78). Rezerve neutilizate: Raya, Remiro – Fernandez, Grimaldo, Joselu, Lopez, Navas, Olmo, Vivian, Zubimendi. Selecționer: Luis de la Fuente

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco – Barella, Jorginho (Cristante 46) – Frattesi (Cambiaso 46), Pellegrini (Raspadori 82), Chiesa (Zaccagni 64) – Scamacca (Retegui 64). Rezerve neutilizate: Meret, Vicario – Bellanova, Buongiorno, Darmian, El Shaarawy, Fagioli, Folorunsho, Gatti, Mancini. Selecționer: Luciano Spalletti

Arbitru: Slavko Vincic (Slovenia). Asistenți: Tomaž Klančnik, Andraž Kovačič. Rezervă: Clément Turpin. VAR: Nejc Kajtazovic, Bartosz Frankowski, Tomasz Kwiatkowski